Zpět do poradny
Dotaz z 19. 12. 2023

závislost zolpidem

LékySpánek

Dobrý den,
už měsíc beru 10 mg/ den zolpidemu ke zlepšení spánku, který jsem se rozhodla nyní vysadit, ale nemužu několik dní už usnout. Poslední 2 měsíce jsem hodně ve stresu. Co mi dokáže pomoci? Díky

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Dominika Zourková

Dobrý den,
zolpidem se řadí mezi hypnotika III. generace. Narozdíl od benzodiazepinů (např. Neurol, Rivotril) lze považovat z hlediska závislosti a nežádoucích účinků za podstatně méně rizikový, nicméně i na něj se závislost při intenzivním užívání projevuje. Nejčastějším faktorem nespavosti je jak náhlé zvýšení stresu, tak i dlouhodobě přetrvávající.

Potíže s užíváním zolpidemu nahlaste předepisujícímu lékaři. Dávka by se měla snižovat postupně, tablety ideálně půlit a užívat poloviční dávku, poté již pouze obden až do postupného vymizení potíží.

Ke zlepšení usínání a úzkostí lze zvolit léčivý přípravek Lavekan. Jedná se o výtažek z levandule. Užívá se 1 tbl denně ve stejnou dobu ve vzpřímené poloze, aby se předešlo nežádoucím účinků podráždění trávící trubice.

Další alternativou na lepší spánek je přípravek Novo-passit roztok, který obsahuje výtažky z většího množství rostlin. U dospělých a dospívajících od 12 let se doporučuje užívat obvykle 3x denně 5 ml roztoku v časovém odstupu 4-6 hodin, případně lze dávku zvýšit na 10 ml 3x denně.
Ke snížení napětí v těle se užívá dlouhodobě hořčík, kdy je důležité dbát na kvalitu přípravku a jeho vstřebatelnost. S minimem nežádoucích účinků a výbornou vstřebatelností (až 90%) je forma chelátová.

Velmi účinné je i užívání adaptogenů, které zvyšují odolnost organismu proti stresu. Vhodný je například léčivý přípravek Vitango. Obsahuje výtažek z rozchodnice a jeho efekt se projeví při dlouhodobém užívání 2x denně.

Přeji pěkný den a pozitivní mysl,
Zourková

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy