Úpal a úžeh: jaké jsou rozdíly, prevence, příznaky a léčba?

Se zvyšující se teplotou roste pravděpodobnost výskytu úpalu a úžehu. Ať už celý den pracujete na sluníčku či v horké nevětrané místnosti nebo využíváte volné chvíle a chytáte bronz, je důležité dodržovat několik pravidel, která vás ochrání před nepříjemnými stavy. Lidské tělo má skvělý obranný mechanismus – pocení, které však při nadměrném vystavování se vysokým teplotám nestačí tělo dostatečně ochlazovat. Úpal i úžeh mají podobné příznaky, liší se ale příčinou vzniku.

pilulka

Rozdíly mezi úpalem a úžehem

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem je takový, že úpal je způsobený vysokou teplotou, zatímco úžeh vznikne z pobytu na sluníčku. V některých případech snadno rozlišíte, o kterou z těchto variant se jedná. Pokud jste celý den nebyli na sluníčku, ale byli ve vysokých teplotách v práci, bude to úpal. Když jste celý den leželi na sluníčku bez pokrývky hlavy či slunečníku, pravděpodobně vás postihl úžeh.

 

Co je to úpal? Přehřátí organismu vznikající v okamžiku kdy vaše tělo po delší dobu čelí vysokým teplotám, vysoké vlhkosti a nedostává se mu dostatek čerstvého vzduchu (možná příčina je také sluneční záření).

Co je úžeh? Stav způsobený dlouhotrvajícím kontaktem se slunečním zářením. Nastává jen po pobytu venku na slunci, nikdy v místnosti.

 

Ačkoliv v tom, zda máte úpal a úžeh rozdíl je, léčba probíhá stejně, není tedy nezbytně nutné rozklíčovat, co z toho vás doopravdy potkalo.

Příznaky úpalu a úžehu

Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem co se týká příznaků? Některé příznaky úpalu a úžehu jsou stejné, jelikož v obou případech na tělo působí vysoké teploty, ať už přímo ze slunečního záření nebo z prostředí, v němž se nacházíte.

 

Jak poznat úpal? Příznaky začnete pozorovat už při působení vysoké teploty. Je to bolest hlavy, horečka, suchá kůže bez potu, nevolnost a zvracení. Jak se pozná úpal od úžehu? Podle dezorientace, svalových křečí, mdlob až ztráty vědomí. Úpal u dětí má projevy stejné jako u dospělých, je tedy nutné být obezřetný u všech členů rodiny. Teď, když už víte, jak probíhá úpal, příště nic nepodceníte a opravdu se donutíte dostatečně pít.

 

Jak poznat úžeh? Na rozdíl od úpalu se příznaky mohou začít projevovat až s odstupem několika hodin po pobytu na sluníčku. Také se jedná o bolest hlavy, horečku, nevolnost a zvracení. Vzhledem k tomu, že viníkem je sluneční záření, má úžeh příznaky, které souvisí s kůží. Pokožka je suchá a horká, může být spálená a bolestivá na dotek. Vyskytuje se i ztuhnutí šíje.

Prevence úpalu a úžehu

Nejjednodušší radou, jak předejít úpalu nebo úžehu je nevystavovat se dlouhodobě slunečnímu záření a vysokým teplotám. Ne vždy je to však možné. Místnosti bez klimatizace větrejte, abyste zajistili přísun čerstvého vzduchu. Nikdy nenechávejte děti v zaparkovaném autě, na které svítí slunce a teplota uvnitř se rychle zvyšuje.

 

V letních vedrech je ideální nosit pokrývku hlavy a volné oblečení z přírodních prodyšných materiálů jako je bavlna a len. V období mezi 11 a 15 hodinou, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, je doporučeno pobyt na slunci co nejvíce omezit. Kůži ochráníte kromě oblečení i opalovacím krémem s vysokým SPF faktorem.

 

Zabránit úpalu i úžehu pomůže dostatečný pitný režim. Vsaďte na čistou vodu bez sladidel nebo bylinkové čaje. Obyvatelé teplých krajin nedají na teplý čaj dopustit. Jeho konzumace totiž spustí pocení a organismus se ochlazuje zatímco se pot vypařuje z pokožky. Ve výsledku tedy pomůže víc než chlazený nápoj s ledem. Další variantou jsou iontové nápoje obsahující elektrolyty (nejčastěji sodík a draslík). Prodávají se již hotové, připravit si je ale můžete i doma. Postačí vám 1 hrnek pitné vody, 2 lžíce šťávy z citronu a špetka soli.

 

Teplé dny lákají ke zkoušení různých sportů s přátely a rodinou, někdy ale mohou přinést více škody než užitku. Po náročné aktivitě se schovejte do stínu a odpočiňte si.

pitny rezim

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„K úpalu a úžehu dochází pokud tělo není schopné pomocí termoregulace odvést z těla dostatečné množství tepla. U úžehu se k potížím přidává ještě erytém a spálená pokožka od sluníčka. Nejvíce jsou ohrožení děti, senioři a obézní lidé. Během horkých dní je důležité dbát na dostatečnou hydrataci. Pokud jste v uzavřené místnosti je důležité dostatečně větrat a zvolit vhodné oblečení. 

 

 

Sluníčku bychom se měli vyhýbat mezi 11–15 hod, nosit pokrývku hlavy a používat krémy s dostatečným SPF. Léčbu volíme podle míry postižení. Při extrémním přehřátí je potřeba přivolat lékařskou pomoc, u mírných forem stačí ochlazování organismu a hydratace.“ 

 

Léčba úpalu a úžehu

První pomoc při úpalu spočívá v ochlazení organismu a změně prostředí z horkého do chladnějšího. Zároveň je nutné tělo hydratovat, ale po malých množstvích, aby se stav nezhoršil a nedocházelo ke zvracení. Vzhledem k příznakům (dezorientace, mdloby až bezvědomí) se vždy ujistěte, že s nemocným někdo je a jeho stav kontroluje. Ke zchlazení může pomoci i vlažná sprcha (nikoliv ledová).

 

První pomoc při úžehu probíhá stejně, nejdůležitější je ale zamezit dalšímu kontaktu slunečního záření s pokožkou. Po malých dávkách podávejte tekutiny a pokožku ochlazujte pomocí ručníků nebo chladné sprchy.

 

Jaká je na úžeh a úpal léčba? Léky na úžeh a na úpal neexistují, vzhledem k tomu, že příčinou je přehřátí organismu a ne vir či bakterie. Dostupné léky jsou jen symptomatické (zmírňující příznaky). Na bolest hlavy či žaludeční nevolnost se vyskytují léky v každé domácnosti. Jejich užití má smysl jen tehdy, když nemocná osoba neustále nezvrací, v tom případě by léky nestihly začít účinkovat. Skvělým pomocníkem jsou rehydratační roztoky, které dodají tělu tekutiny a minerály rychleji než pití obyčejné vody. Ať už máte úpal nebo úžeh doba léčby je podobná. Když se vyhnete teplému prostředí, které vše způsobilo, do druhého dne jste zdraví. Pro úžeh rekonvalescence trvá delší dobu z důvodu citlivé popálené pokožky. Pak přichází na řadu prostředky s panthenolem, které kůži zklidní a podpoří její rychlou obnovu.

 

Pokud se během jednoho dne stav nezlepší nebo dokonce zhorší, je načase navštívit lékaře.

Dlouhodobé následky

Jelikož jsou úpal i úžeh akutní onemocnění, které do druhého (nejpozději třetího) dne přejdou, dlouhodobých následků z neposkytnuté léčby není mnoho, ale rozhodně to nejsou žádné banality. Když vezmete v potaz, jak se projevuje úpal, vyskytne se několik scénářů, které mohou nastat, jako je např. bezvědomí, a když se včas nezakročí, následky mohou být fatální. Hrozí porucha nervového systému nebo mozku především z důvodu dehydratace. Když je člověk malátný, snadno se také zraní, pokud není pod dohledem.

Vždy je třeba poskytnout první pomoc co nejdříve, odvést osobu do chladnějšího prostředí bez slunečního svitu a zajistit příjem tekutin.

Úpal a úžeh u dětí

pocení, termoregulace

Rozdíly

Největší rozdíl mezi dětmi a dospělými je schopnost termoregulace. Malé děti se tolik nepotí,  snadno u nich dojde k přehřátí. Další problém nastává u pitného režimu, na který děti často v zápalu hry zapomínají, protože nemají pocit žízně. To se stává i u dospělých, ti ale rozumí závažnosti situace. Dětský úpal může být způsoben třeba pobytem v horkém nevětraném autě, kde rodiče dítě na chvíli nechají, zatímco jdou nakoupit nebo něco zařídit.

slunce

Příčiny a příznaky

Úpal i úžeh u dětí mají stejné příčiny i příznaky jako u dospělých. Stejná je i léčba. Jaké má konkrétně úpal u dětí příznaky, kterých si můžete rychle všimnout, abyste ihned zasáhli? 

 

Jak dlouho trvá úpal u dětí? Vysoká teplota klesne na normální teplotu v rámci jednoho dne, únava může přetrvávat až dva nebo tři dny. Pokud se obtíží do té doby nezbavíte, určitě je na místě kontaktovat lékaře. Jak dlouho trvá úžeh u dětí? Zlepšení by mělo nastat do pár hodin od konce pobytu na přímém slunečním záření. Déle přetrvává popálená a citlivá kůže, to ale vyřeší přípravky určené po opalování s obsahem panthenolu.

 

Úpal u miminka způsobí i příliš teplé oblečení v horkých dnech, jelikož se samo neozve s tím, co ho trápí a ani není schopné se dostatečně zpotit, aby se ochladilo. Úžeh u miminka nebývá tak častý, protože rodiče jsou svědomití a dbají na nošení pokrývky hlavy a zakrývání kočárku slunečníkem nebo stříškou.

pokryvka hlavy

Prevence

Nejlépe se přehřátí dítěte předejde, když:

 

  • dodržuje pitný režim
  • má pokrývku hlavy
  • nosí volné oblečení z přírodních materiálů
  • nevyskytuje se dlouhodobě pod přímým slunečním zářením
  • se v horkých dnech na chvíli zastaví a zklidní (občas zdánlivě nemožný úkol)

lecba

Léčba

Při diagnóze úpal či úžeh u dětí léčba probíhá na principu klidu, pobytu mimo přímé sluneční záření a přehřáté místnosti a dodávání tekutin po doušcích. Vhodné jsou chladné vlhké obklady nebo vlažná sprcha, která přinese úlevu. Když si nejste jistí průběhem onemocnění, navštivte lékaře.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.