Zánět spojivek: příznaky a léčba

Zarudlé oko, otok víček a svědění nebo řezání. To je typický obraz zánětu spojivek, který na první pohled vypadá jako banální oční onemocnění. Dokáže ale způsobit nepříjemné chvíle a potrápit toho, u koho se vyskytne. Z jakých příčin vzniká a jak se léčí?

První pomoc pro vaše oči

pilulka

Co je zánět spojivek?

Zánětem spojivek neboli konjunktivitidou označujeme zánětlivé onemocnění tenké transparentní blanky – spojivky. Ta pokrývá zadní plochy dolního a horního víčka, překrývá oční bělmo a dosahuje až k okraji rohovky. Hlavní rolí spojivky je ochrana oka před různými vnějšími vlivy a vniknutím škodlivých látek a mikroorganismů.

 

Jestliže infekce (vir, bakterie) pronikne až do spojivky, odpovědí organismu je vznik zánětu jako obranného mechanismu na ochranu poškozené tkáně. Inkubační doba konjunktivitidy je poměrně krátká. Někdy uběhne jen pár hodin, než člověk začne pociťovat, jako by měl v oku písek, což ho nutí si ho neustále mnout prsty.

 

Do boje s nepřátelskými mikroorganismy, které způsobují podráždění spojivky a porušení její zvlhčující a ochranné funkce, se vydává krevní plazma. V jejím těsném závěsu ji s bojovým nadšením následují leukocyty a buněčné a mezibuněčné složky pojivové tkáně.

 

Příznaky zánětu spojivek

  • Nepříjemný pocit cizího předmětu v oku bývá prvním příznakem.
  • Po bližším prozkoumání člověk zjistí, že mu oko zčervenalo a víčka otekla.
  • Dále se objeví slzení, pálení, řezání oka a jeho citlivost na světlo.
  • U bakteriálního zánětu dochází k produkci žlutého nebo bílého hnisavého výtoku, kvůli kterému může být oko po ránu slepené.

Příčiny a typy zánětu spojivek

K zánětu spojivek dochází z různých příčin. Způsobují ho viry i bakterie, přičemž virová konjunktivitida patří k nejčastějším zánětům spojivek. Pozor je třeba dávat při pobytu v prašném a suchém prostředí nebo při kontaktu s chemikáliemi (chlorovaná voda v bazénech), které také mohou zánět zavinit stejně jako UV záření, studený vítr nebo používání kontaktních čoček, poruší-li člověk hygienická pravidla.

alergický zánět spojivek

Alergický zánět spojivek

U tohoto typu zánětu spojivek je jeho spouštěčem kontakt alergika s alergeny – pyly, srst zvířat, prach, roztoče, kosmetika, léky. Nejčastěji se vyskytuje v čase květu rostlin, trav, keřů a stromů, tedy na jaře a v létě. Je-li člověk alergický na prach, pak se u něho spojivkový zánět může objevit kdykoliv během roku nezávisle na ročním období. Alergický zánět spojivek obvykle doprovázejí i další příznaky alergie, jako je alergická rýma. Naopak chybí hnisavý sekret. Postiženy bývají obě oči.

virový zánět spojivek

Virový zánět spojivek

Nejrozšířenější konjunktivitidu způsobují viry, konkrétně adenoviry. I proto bývá virový zánět spojivek spojený s infekcí horních cest dýchacích, s nachlazením nebo bolestmi v krku. K přenosu dochází kontaktem s infikovaným předmětem nebo osobou. Velmi často si infekci můžete přinést domů po návštěvě veřejného koupaliště. Virus obvykle napadá obě oči najednou. Toto onemocnění je vysoce infekční a projevuje se slzením, svěděním a zčervenáním oka a světloplachostí.

bakteriální zánět spojivek

Bakteriální zánět spojivek

Pro konjunktivitidu vyvolanou bakteriemi je typický hnisavý výtok, který se v oku tvoří a slepuje víčka. Infekci doprovází otok, zarudnutí oka, svědění a řezání. Nejčastější patogeny jsou Streptococcus pneumoniae a Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Postižené bývá nejprve jedno oko, přičemž během krátkého času se zánět přenáší i do druhého oka.

Bakteriální zánět spojivek může mít i chronický průběh, který je sice dlouhý, nikoliv však dramatický. Doprovází ho zánět víček.

 

Je zánět spojivek nakažlivý? Jak dlouho je infekční?

Nakažlivost zánětu spojivek záleží na tom, co ho vyvolalo. Pokud je na vině alergie, není tedy infekčního původu, jeho nakažlivost je nulová. Není třeba se tedy obávat, že bychom se od osoby trpící alergickým zánětem spojivek nakazili.

 

Na druhou stranu infekční konjunktivitidy způsobené viry a bakteriemi jsou vysoce nakažlivé. V případě viru, který způsobuje spalničky, infekčnost trvá dva a více týdnů, a to od prvních příznaků, jako je zčervenání, slzení a svědění oka.

 

Riziko nákazy trvá někdy i týdny, nejsou-li kontaminované předměty dostatečně vyčištěné a dezinfikované. Platí to zejména pro líčidla, která je lepší vyhodit, jestliže jste prodělali infekční zánět spojivek.

 

Člověk se infekčním zánětem spojivek může nakazit ze sdíleného ručníku a jiných hygienických předmětů. Je také například nevhodné si půjčovat kosmetiku pro líčení očí – stíny, řasenky, tužky.

Zánět spojivek u dětí

Infekční konjunktivitida postihuje také děti, dokonce i ty nejmenší. Kojenci se mohou nakazit od své maminky během porodu při průchodu porodními cestami, jsou-li v nich přítomny chlamydie. Zánět spojivek u miminka se pak obvykle projeví do 2 až 14 dnů od narození hustým žlutým sekretem, otokem a zčervenáním očí. Léčí se očními kapkami nebo mastí s antibiotiky, nejčastěji po dobu 10 dnů.  

 

Také starší děti na zánět spojivek trpí. Nakazí se ve veřejném bazénu, infekci si mohou mezi sebou předávat děti v mateřské i základní škole. Rodiče často zajímá, kdy může dítě zpátky do školy poté, co prodělalo zánět spojivek. Obecně platí, že vhodný čas na návrat do dětského kolektivu nastal, když už u dítěte nejsou přítomné zjevné příznaky infekce. Oči by tedy měly být bez nažloutlého výtoku a zarudnutí, což může trvat 7 až 10 dní.

Léčba zánětu spojivek

Zánět spojivek je nutné léčit na základě toho, co je jeho příčinou. Některé léky jsou volně prodejné, jiné předepisuje lékař. 

 

  • Příznaky alergického zánětu spojivek pomáhají tlumit oční kapky nebo léky na alergii s obsahem antihistaminik, v těžších případech s kortikoidy. S tím souvisí odstranění alergenu, jenž zánět způsobil. Při pobytu na slunci je nutné nosit sluneční brýle, které oči chrání před světlem a částečně i před pyly. Svědění očí pomáhají tlumit studené obklady. Po dobu příznaků alergie byste neměli nosit kontaktní čočky a používat silný oční make-up.  
  • Je-li zánět spojivek způsobený viry, infekce musí proběhnout, přičemž příznaky lze zmírnit běžnými očními kapkami s dezinfekčními či zvlhčujícími účinky nebo mastí Ophthalmo Septonex. Pomohou i studené obklady na oči. Jestliže problémy neustupují, lékař může předepsat kortikoidy s dobou používání jeden týden.
  • Bakteriální zánět spojivek se léčí širokospektrálními antibiotiky v kapkách nebo jako mast, které předepíše lékař. Jeho návštěva je proto v tomto případě nutná. Léčba trvá 7 až 10 dní.

 

Při všech typech zánětu spojivek je zapotřebí dodržovat čistotu rukou a hlavně si jimi nemnout oči. Mohlo by dojít ke zhoršení příznaků. Během léčby infekční konjunktivitidy byste měli používat výhradně svůj vlastní ručník a hygienické potřeby, aby nedošlo k nákaze i ostatních členů domácnosti.

Léky, masti a oční kapky na zánět spojivek

Před aplikací léčiva na zánět spojivek byste si měli umýt ruce. Oční kapky se kapou do spojivkového vaku, nejlépe do prostoru mezi okem a spodním víčkem. Aplikace je nejlepší při zakloněné hlavě. Po nakapání léku zavřete oko a zatlačte mírně na jeho koutek. Když jeho malá část vyteče z oka ven, nevadí.

 

Oční mast či gel aplikujte od koutku oka směrem ven. Před prvním použitím je nutné 1 cm masti nebo gelu vytlačit ven z tuby a dát pryč. Po aplikaci oko zavřete a hýbejte jím ze strany na stranu, aby se mast dostala na celou spojivku. Je možné, že kvůli léku budete hůře vidět, proto je vhodnější si mast či gel do oka nanášet večer.

 

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/pink-eye/symptoms-causes/syc-20376355

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2012/04/03.pdf

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/26319341/

 

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.