Zpět do poradny
Dotaz z 12. 6. 2024

Výtok z bradavky po menstruaci a po pohlavím styku

BylinkyNemoci a příznakyZdraví a prevenceŽenské zdraví

Dobrý den,
První den po zmáčknutí prsa po menstruaci a po pohlavním styku pozoruju výtok z jedné bradavky výtok je bílý čirý co to může znamenat? Mám to řešit s doktorem až po 2-3 dnech kdyby výtok stále trval?
Děkuji za odpověď

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

objevování se čirého výtoku z bradavky je naprosto normální. Některé ženy se s ním setkávají celý život. Může jít o malou kapičku, ale i o více tekutiny. Ani zakalený ani nazelenalý výtok nemusí nic znamenat.

Příčin je hned několik. Nejčastěji se jedná o kalný mléčný výtok, kdy se tvoří a vylučuje mléko bez souvislosti s těhotenstvím a kojením. Tento stav zvaný galaktorea je většinou vyvolán léky a to například antikoncepcí nebo antidepresivy. Čirá tekutina je vylučována z prsou při hormonálních změnách. Před menstruací po zmáčknutí bradavky může dojít k výronu této tekutiny. Anebo ve spojitosti se sexuálním vzrušením a při orgasmu. Výtok by měl být patrný z obou bradavek.

Pokud by výtok byl zbarven červeně, nejspíše s ním odchází příměs krve a to by měl být varovný signál, vedoucí pacienta k lékaři. Žluto zelený výtok nemusí znamenat nic, anebo také bakteriální infekci mléčné žlázy.

Pokud se k výtoku přidá bolestivost, zvýšená teplota, zmíněná příměs krve pacient by neměl váhat s návštěvou lékaře.

Výtok z prsu není radno podceňovat. K lékaři se proto vydejte vždy když:
je hmatná bulka, jsou přítomny změny na bradavkách a to změna barvy a tvorba jakoby šupinek, výtok je krvavý, postižen je pouze jeden prs, výtok se nezastaví.

Jestliže máte jakékoli pochybnosti, objednejte se ke svému gynekologovi na vyšetření prsů.

Pro každodenní pitný režim lze používat případně Gynastan bylinný čaj. Pro vyrovnání psychické a hormonální pohody lze případně využít Gynex kapky.

S pozdravem
Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy