Zpět do poradny
Dotaz z 23. 4. 2024

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně štítné žlázy- nevím už kdo mi říkal, že čím víc do sebe budu prát prášku (myslim 100mg, 125mg a výš), tak štítná žláza nebude mit potřebu sama pracovat a tím pádem se mi bude množství zvedat. Připadám si jak blb, ale doktor mi řekl, že žláza se zmenšuje (je za ty roky menší o polovinu), ale mám problém,že se nijak nepřežírám a tloustku snad i ze vzduchu. Jsem na rodičáku a nemůžu cvičit ač bych ráda, protože mám něco s bederní páteří (jdu na magnetickou resonanci). Vim, že prášky budu brát do konce života, ale myslela jsem, že mi spíše na množství budou ubírat a ne přidávat. Rada bych aby žláza fungovala taky trochu sama a nebyla úplně utlumená léky.

Děkuji

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
štítná žláza je důležitý orgán ve vašem těle, který produkuje hormony, které regulují mnoho funkcí, včetně metabolismu, srdečního rytmu a nálad. Ve vašem případě se bude nejspíše jednat o hypotyreózu nebo o autoimunitní hypotereózu, kdy příznaky mohou zahrnovat únavu, přibývání na váze, suchou pokožku, depresi a zpomalený srdeční rytmus.

K hypotyreóze může přispět i chronický stres, infekce a v zemích nutričně i energeticky chudých na živiny, může být příčinou i nedostatek jódu. Jód je naprosto klíčový, protože se jedná o prvek, který přispívá k normální tvorbě hormonů štítné žlázy a k normální činnosti štítné žlázy.

Bohužel je opravdu důležité užívat léky, které doporučuje lékař. Na základě krevních testů lze sledovat hodnoty hormonů štítné žlázy. Pokud byste léky nebrala, zajisté by hodnoty odpovídaly nižším hodnotám.

K normální činnosti štítné žlázy přispívají vitamíny skupiny B a selen, které najdete zejména ve vejcích, játrech nebo pivovarských kvasnicích. Do svého jídelníčku můžete 1-2x týdně zařadit mořské ryby nebo plody (dostatečný přísun jódu). Vynechte sóju, brukvovitou zeleninu - květák, brokolice, kapusta, zelí. Tyto potraviny označujeme za strumigeny, které zhoršují funkci štítné žlázy. V malém množství je možnost konzumovat rajčata, ředkvičky, nebo hrách.

O užívání možných doplňků stravy se poraďte s vaším ošetřujícím lékařem.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDermokosmetikaDuševní zdravíDoplňky stravyDětiVitamíny a minerályImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexLékové interakceInfekceOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyMužské zdravíPéče o pleťPohybový systémLaktobacilyErekceAntibiotikaIntimní problémyCholesterol a krevní tlakDiabetesMenstruaceSpánekKojeníProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceIntimní hygienaDýchací soustavaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaPrvní pomocMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusŘedění krveDetoxikaceOpalováníSvalyOmega 3-6-9Přírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy