Zpět do poradny
Dotaz z 21. 5. 2024

Dobrý den, už delší dobu mám pocit, ze až moc často prdim, někdy i 3/4 za hodinu, ale jiné dny třeba jen opravdu málo, nic jiného mi není, lecim se s refluxem a prekyselenym žaludkem a už 3 měsíce užívám nolpazu a Itoprid. Nevim, co to způsobuje. Mohou to být leky? Stres? Mám strach, aby to nebylo něco vážného/ Jak časté je v pořádku prdět?

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Meteorismus neboli zvýšená plynatost bývá způsoben nadměrným polykáním vzduchu (tzv. aerofagie), vegetariánskou stravou, činností střevních bakterií, dyspepsií. Plyny částečně odcházejí konečníkem (flatulence), částečně jsou ve střevě vstřebány.

Některé potraviny, které mohou způsobit nadměrnou plynatost jsou: těžce stravitelná a smažená jídla, nadbytek pečiva, některé druhy zeleniny, luštěniny, mléčné výrobky a sycené nápoje. Rovněž některé fermentované výrobky způsobují nadměrnou plynatost (např. zelí).

Opakovaná a dlouhodobá plynatost může být signálem potravinových alergií nebo některých nemocí trávicího ústrojí (např. může souviset s pálením žáhy). Vhodné by bylo v tento moment vyzkoušet optimalizovat střevní prostředí za pomocí kvalitních probiotických přípravků, např. doplněk stravy Linex. Dále lze léčit příznaky plynatosti pomocí přípravku Espumisan. Jedná se o přípravek, který redukuje tvorbu plynů ve střevech. Užívá se většinou 3x denně dvě tobolky.

Pokud by dlouhodobě ani při úpravě jídelníčku, užívání probiotik a Espumisanu potíže přetrvávaly a pokud by se k nim přidaly další příznaky jako např. silné bolesti břicha, zvracení, horečka, průjem, bolest vystřelující ze zad, případně pokud by docházelo k neúmyslnému úbytku na váze, pak bude vhodné potíže konzultovat ještě s lékařem.

S pozdravem,
Pavel Horký





Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDermokosmetikaDuševní zdravíDoplňky stravyDětiVitamíny a minerályImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexLékové interakceInfekceOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyMužské zdravíPéče o pleťPohybový systémLaktobacilyErekceAntibiotikaIntimní problémyCholesterol a krevní tlakDiabetesMenstruaceSpánekKojeníProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceIntimní hygienaDýchací soustavaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaPrvní pomocMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusŘedění krveDetoxikaceOpalováníSvalyOmega 3-6-9Přírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy