Zpět do poradny
Dotaz z 17. 1. 2024

Orlistav Teva

HubnutíLéky

Orlistav Teva může dráždí žaludek? A jak dlouho a jak užívat,aby opravdu byl výsledek.Dekuji

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den, Orlistat Teva je antiobezitikum, které inhibuje gastrointestinální lipázy. Působí v žaludku a v tenkém střevě, kde takto inaktivovaný enzym (lipáza) není schopen hydrolyzovat tuk obsažený ve stravě. Z tohoto mechanismu účinku mohou plynout jeho nežádoucí účinky. Pokud byste užíval orlistat společně s jídly s vysokým obsahem tuků nebo s vysokotučnou dietou, může se zvýšit pravděpodobnost výskytu gastrointestinálních nežádoucích účinků jako je průjem, mastná olejovitá stolice, únik nebo častější stolice při odchodu plynů, nadýmání.

Proto se doporučuje nutričně vyvážená, mírně nízkokalorická dieta,
která bude obsahovat maximálně 30 % tuků. Převažovat by měla pestrá konzumace zeleniny i ovoce a denní příjem tuků, cukrů a bílkovin rozdělen do 3 hlavních jídel během celého dne. Porce by měla obsahovat maximálně 15 g tuku.

Orlistat by se neměl užívat déle než 6 měsíců, pokud po 12 týdnech se nezhubne, léčba by se měla ukončit. Dle zkušeností již po měsíci užívání je znát váhový úbytek. Doporučená dávka je 1 tobolka 3x denně vždy před, během nebo maximálně do 1 hodiny po každém hlavním jídle.

Orlistat pro Vás není vhodný, pokud máte poruchu trávení a vstřebávání základních živin (chronický malabsorpční syndrom), porušení toku žluči do střeva (cholestáza), závažné onemocnění ledvin, jestliže jste těhotná nebo kojíte.

Při dlouhodobém užívání může orlistat snížit vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E, K). V případě závažného průjmu se nedoporučuje užívat antikoncepční tablety. Z důvodu špatného a neúplného vstřebávání by byl snížen jejich účinek. Dává se pak přednost jiným antikoncepčním metodám.

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesMenstruaceSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakIntimní problémyProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy