Zpět do poradny
Dotaz z 27. 3. 2024

Brala jsem lék na obezitu Adipex , jednou za dva roky a udržovala si stejnou váhu . Je něco podobného , po čem není hlad? Je mi 68 let , na bariatrickou operaci nemohu , jsem stará , nejsem schopná zhubnout , obezita je stejně nebezpečná jako Adipex . Napište mi , co mohu dělat . Děkuji Králová

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

Pro léčbu obezity je schváleno několik léčiv. Jedním z nich je Xenical (Orlistat), který redukuje hmotnost sníženým vstřebáváním tuků ze střeva. Po užívání se výrazně zlepšuje lipidové spektrum, zlepší se citlivost k inzulinu a lék lze podávat dlouhodobě i po dobu 4 let, minimálně však 3 měsíce k zajištění efektu.

Další možností je přípravek Mysimba. Jedná se o centrálně působící lék na obezitu. Doporučuje se pacientům jako doplňková léčba k dietě se sníženým obsahem kalorií a při zvýšené fyzické aktivitě v rámci řízení tělesné hmotnosti. Jedná se o velmi účinný lék, který redukuje hmotnost v relativně krátkém čase. Lék má, samozřejmě jako většina léčiv, nežádoucí účinky a může interagovat s ostatními užívanými léky (např. s antidepresivy, léčivy na bolest atd.).

V dnešní době je poměrně oblíbenou možností přípravek Saxenda (Liraglutid). Zvyšuje pocit sytosti, snižuje chuť k jídlu a působí i na centrální úrovni. Jedná se o injekční roztok v předplněném peru. Stejně jako Mysimba je Saxenda nejúčinnější v kombinaci s dietou a cvičením. V praxi pacienti často dosahují výrazných poklesů hmotnosti (možný úbytek i 8kg za měsíc).

Další léčiva jsou např. Xigduo, Synjardy, Jardiance, Forxiga, které působí především principem zvýšení vylučování glukózy z těla.

Všechny výše zmíněná léčiva jsou na lékařský předpis.

Dále existují i doplňky stravy na pomoc při redukci hmotnosti, např. Diterpex, který přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti, metabolismu lipidů (tuků), potlačení chuti k jídlu. Z doplňků stravy lze vybírat z pestrého množství přípravků - viz kategorie Hubnutí a dieta.

Stejně jako léčiva je pak důležité dodržovat jídelníček a pravidelnou fyzickou aktivitu (aerobní aktivita - pravidelný sport přibližně hodinu třikrát až čtyřikrát týdně dle zdraví a kondice).

S pozdravem,
Pavel Horký

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesMenstruaceSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakIntimní problémyProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy