Zpět do poradny
Dotaz z 29. 11. 2023

Nedostatečný účinek clotrimazolu a Femigelu, časté močení - jaké další léky nebo opatření mi můžete doporučit před návštěvou gynekoložky?

Nemoci a příznakyZdraví a prevence

Už týden používám clotrimazol, ale nevidím žádné zlepšení. Moje lékařka je momentálně mimo pracovní dobu. Včera večer jsem také vyzkoušela Femigel. Často chodím močit, i když nepiju moc. Můžete mi prosím poradit, jaké další léky nebo metody bych mohla vyzkoušet, abych se cítila lépe, dokud nebudu moci navštívit svého gynekologa? Děkuji.

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Dominika Zourková

Dobrý den,
dle zmíněných potíží nedokážu určit zda za původ obtíží je zodpovědná vaginální nebo bakteriální mykóza. Rozlišení mezi vaginální mykózou a bakteriální znamená klíčový rozdíl ve správném diagnostikováním a léčbě. Tato dvě onemocnění mají odlišné příčiny a vyžadují specifický přístup.
Bakteriální mykóza: Příčinou jsou bakterie. Projevuje se vodnatým, mléčným, bílým nebo šedým lepkavým výtokem, který nese charakteristický zápach po rybách. Překvapivě však pálení a svědění většinou nejsou přítomny. Konzultace s lékařem je nezbytná.
Mykotická mykóza: Původcem jsou kvasinky. Projevuje se lokálním zarudnutím, hustým, tvarohovitým (hrudkovitým) bílým výtokem, který však není doprovázen pálením, svěděním ani rybím zápachem.
V případě vaginální mykózy jsou nejčastěji užívaná antimykotika s účinnou látkou klotrimazol, ekonazol a nystatin. Konkrétně se jedná např. o přípravky známe pod obchodním názvem jako Globulus cum natrio tetraborico, Rosalgin a Ginexid. Pokud preferujete přípravky přírodního původu, je vhodný např. Femigel. Další možností je také zvýšení kyselosti prostředí buď za pomocí canesbance, lactofeel nebo lactobacilů (Fermalac, Gynimun, Idelyn). Doplněním laktobacilů podpoříte zvýšení kyselosti prostředí a tím vrátíte poševní pH do původního stavu. Jejich růst podpoříte prebiotiky, které se často nacházejí už součástí léčivých přípravků.
Pokud však příznaky přetrvávají nebo se opakují, je důležité konzultovat problém se svým gynekologem. Lékař může předepsat silnější léky. Také lze u lékaře provést další testy k určení přesné příčiny, aby mohl být léčený přímo spouštěč. V případě samoléčení se o dávkování konkrétních přípravků poraďte s lékárníkem.
Přeji hezký den,
Zourková

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDermokosmetikaDuševní zdravíDoplňky stravyDětiVitamíny a minerályImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexLékové interakceInfekceOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyMužské zdravíPéče o pleťPohybový systémLaktobacilyErekceAntibiotikaIntimní problémyCholesterol a krevní tlakDiabetesMenstruaceSpánekKojeníProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceIntimní hygienaDýchací soustavaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaPrvní pomocMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusŘedění krveDetoxikaceOpalováníSvalyOmega 3-6-9Přírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy