Zpět do poradny
Dotaz z 29. 5. 2024

Dobrý den. Mám takový dotaz. Mám už několik měsíců problém se zažíváním. Nechodím tak často na to na toaletu jak bych měla. A teď už to na sobě cítím jak kilove a také se někdy i orosím. Pravidelně piji vodu. Jim jogurty nepřejídám se. A stejně třeba nejdu někdy i 3 dny na toaletu. Je na to nějaký podporující lék? Dekuji

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
ve vašem případě se jedná o chronickou zácpu, kdy z režimových opatření je nutno zvýšit pitný režim, zařadit do jídelníčku více vlákniny, psyllium, což je objemové laxativum, ( nutno zvýšit příjem vody) semínka, ořechy, papriky, rajčata, ovoce, celozrnné pečivo. Doporučuje se přiměřená, pravidelná fyzická aktivita.

I kostičky Fructolax, které obsahují sušené fíky, rebarboru, datle a tamarind jsou vhodné k večernímu podání a dostatečně zapít vodou.

Nebo užívat Lactulosu sirup 1-3 polévkové lžíce během snídaně. Roztok laktulózy lze podávat zředěný nebo nezředěný. Při užívání neředěného přípravku má být laktulóza spolknuta najednou a nemá být držena v ústech delší dobu. Přípravek lze také smíchat s vodou nebo nápojem, např. čajem nebo kávou, nebo jej lze vmíchat do jogurtu, obilovin či polotuhého jídla.

Minerální vody s obsahem síranu hořečnatého jsou Šaratice a Zaječická mají laxativní působení.

Ráno po probuzení můžete vypít sklenici vody nebo čaje, za půl hodiny se nasnídat a po snídani zavést do konečníku 1 čípek Suppositoria glycerini Ipsen. Po několika dnech vynechávat čípky a pokoušet se o defekaci ve stejnou dobu bez nich.

Z kontaktních ( stimulačních ) laxativ se může pouze po nezbytnou krátkou dobu použít Laxygal či Guttalax kapky, podat večer, účinek se dostaví ráno.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesMenstruaceSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakIntimní problémyProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy