Zpět do poradny
Dotaz z 20. 6. 2024

masáž třezalkovým olejem a atopický ekzém

AlergieBylinkyEkzémPéče o pleť

Dobrý den,nejprve moc děkuji za odpověď na můj dotaz a prosím zodpovědět ještě jeden.Také ohledně ekzému.Mám atopický ekzém asi 30let,kdy byl prvotním spouštěčem stres a to tragická smrt mého manžela.Můj ekzém je v remisi a občas jako nyní/trvá již od listopadu/se mi opět po stresové zátěži objevil.Chodím na masáže 1x za měsíc,které mi pomáhají na páteř a jsem masírovaná třezalkovým olejem.Vím,že na ní může být fotosenzibilita.Není Třezalka kontraindikací k mému ekzému?V současné době obličej,celý krk dokola,trochu na paži.Nebo mám příště požádat o jiný olej?Může být spouštěčem ekzému masáž s tímto olejem? Na masáže chodím od srpna 2023 a ekzém se prvně objevil v list.2023/po smrti mého 18tiletého kocourka/.Po masáži zhoršení nezaznamenávám.Nebo stačí zakrývat si krk a nechodit ten den na slunce?Může být Třezalka tímto způsobem v těle a slunce vytvářet Ekzém?Moc děkuji a přeji hezký den,Prokešová z Plzně

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Jana Krejcarová

Dobrý den,
co se týče třezalkového oleje, proběhlo několik studií k užití na atopický ekzém. Třezalce jsou přisuzovány hojivé účinky a přispívá k normálnímu stavu pleti.
Patří však mezi fototoxické (fotosenzitivní) rostliny, to znamená, že zvyšuje citlivost pokožky na světelné záření a kůže může zrudnout, mohou se objevit puchýře. Lokální aplikace extraktů třezalky může způsobit fotopodráždění nebo fototoxicitu v závislosti na koncentraci extraktu a intenzitě záření.
Po aplikaci třezalkového oleje, tedy není doporučeno pokožku vystavovat slunci, případně na danou část aplikovat opalovací krém s vysokým UV faktorem a překrýt oblečením.
Pokud nepozorujete zhoršení projevů ekzému po masáži, pravděpodobně nebude třeba třezalkový olej měnit. Případně jen teď v sezóně plné slunce a opalování, by byl olej bez fotosenzibilních látek vhodnější.

Hezký den,
s pozdravem
Jana Krejcarová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDermokosmetikaDuševní zdravíDoplňky stravyDětiVitamíny a minerályImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexLékové interakceInfekceOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyMužské zdravíPéče o pleťPohybový systémLaktobacilyErekceAntibiotikaIntimní problémyCholesterol a krevní tlakDiabetesMenstruaceSpánekKojeníProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceIntimní hygienaDýchací soustavaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaPrvní pomocMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusŘedění krveDetoxikaceOpalováníSvalyOmega 3-6-9Přírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy