Zpět do poradny
Dotaz z 30. 1. 2024

Laktobacily při ekzému

KůžePéče o těloZažívání

Dobrý den, mám 30 let atopický ekzém, poslední měsíce se docela dost zhoršil. Mohly mi případně pomocí laktobacily? Moc děkuji za odpověď. Zuzana

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
atopický ekzém je chronické kožní onemocnění, které může být ovlivněno různými faktory, včetně genetiky, imunitního systému a prostředí. Některé studie naznačují, že u některých jedinců s atopickým ekzémem může dojít k nerovnováze střevní mikrobioty, což vedlo k zájmu o použití probiotik v rámci léčby nebo prevence onemocnění. Proto je užívání lactobacilů, probiotik dokonce doporučováno. Snášenlivost a jak budete reagovat na různé značky probiotik je velmi individuální.
( Vhodné je hledat mezi kmeny lactobacilů hlavně zastoupení Lactobacilus rhamnosus, Lactobacilus casei a Bifidobacterium lactis. )

Mohu doporučit Biopron 1 tobolka během jídla 1–2× denně, MOVit probiotika 1 tobolku 1-2x denně při jídle nebo GS probiotika 2 kapsle denně.

Podle některých studií mohou probiotika fungovat jako dlouhodobá prevence rozvoje atopického ekzému. Probiotika mohou modulovat odpověď imunitního systému a pomoci udržet rovnováhu mezi prozánětlivými a protizánětlivými procesy. Prospěšná mohou být zejména pro atopiky, u kterých zhoršování ekzému souvisí s potravinovou alergií nebo intolerancí. Často má úprava stravování velký podíl na zlepšení, přestože se atopický ekzém považuje většinou za dědičný stav.

Zdravá kůže je domovem miliard přátelských bakterií, mikrobiom, které spokojeně žijí na každém milimetru čtverečném kůže. Právě u ekzému dochází k tomu, že mikrobiom ztrácí rovnováhu. Nejlepší emolienční přípravek pro pokožku se sklonem k atopickému ekzému je tudíž ten, který obnovuje lipidovou kožní bariéru a současně obnovuje rovnováhu mikrobiomu. K lokálnímu použití proto doporučím La Roche Lipikar AP+M balzám, který kůži dodává relipidační péči a současně obnovuje rovnováhu mikrobiomu. Při běžném mytí používejte vlažnou vodu a náhradu mýdla nebo syndet a poté ošetřete pokožku emolienčním přípravkem.
Před začátkem jakékoli léčby, včetně užívání probiotik, byste měli stav konzultovat se svým lékařem, dermatologem, který zhodnotí ( možné napadení kůže infekcí ) a navrhne správnou léčbu pro vás.
S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDermokosmetikaDuševní zdravíDoplňky stravyDětiVitamíny a minerályImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexLékové interakceInfekceOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyMužské zdravíPéče o pleťPohybový systémLaktobacilyErekceAntibiotikaIntimní problémyCholesterol a krevní tlakDiabetesMenstruaceSpánekKojeníProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceIntimní hygienaDýchací soustavaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaPrvní pomocMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusŘedění krveDetoxikaceOpalováníSvalyOmega 3-6-9Přírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy