Zpět do poradny
Dotaz z 19. 6. 2024

Jaká probiotika na střevní potíže?

ProbiotikaZažívání

Po dobu čtyř dnů jsem trpěl silným průjmem, ale teď už je to lepší, dodržuji přísnou dietu. Zvažuji, zda začít už teď užívat probiotika (bojím se, že by se průjem mohl vrátit). Můžete mi doporučit, jaká probiotika a zda také s prebiotiky? Děkuji.

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Jana Krejcarová

Dobrý den,
po absolvování průjmového onemocnění je vhodné držet dietu a se zlepšením stavu se postupně navracet k zdravé vyvážené stravě. Samozřejmostí je příjem dostatku tekutin a minerálů (Kulíšek,Enhydrol), které tělo během nemoci ztratilo. Průjem mohl být způsoben infekcí, dietní chybou, nežádoucím účinkem nového léčiva a dalšími faktory. Nezmiňujete, zda jste použil nějaká léčiva nebo jen dodržoval dietu a dostatečný příjem tekutin a minerálů?
Nasazení probiotik je vhodnou volbou k doplnění střevní mikroflóry a srovnání zažívacích potíží. Na trhu byly dostupné dva léčivé přípravky, z nichž roztok Hylak forte je nyní ve výpadku, ale mohu Vám doporučit kvalitní léčivý přípravek Enterol. Tato probiotika určená nejen k podpůrné léčbě infekčního průjmu užívají dospělí v dávce 1 - 2 tobolky ráno a případně i večer. Všeobecně u všech probiotik platí, že není vhodné je zapíjet velmi studeným či teplým nápojem, ani míchat s alkoholem.

Z doplňků stravy je na trhu široká škála probiotik, některá obsahují i zmíněná prebiotika, což je v podstatě potrava pro probiotické bakterie. Probiotika sice začnou působit ve střevech vcelku rychle, ale k obnovení rovnováhy se doporučuje užívání klidně až v řádu měsíců. Z doplňků stravy můžete vyzkoušet Biopron forte,Linex forte.

S pozdravem
hezký den
Jana Krejcarová

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy