Zpět do poradny
Dotaz z 28. 5. 2024

SKAKAVY PROSTREDNICEK

KloubyNemoci a příznaky

DOBRÝ DEN. CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, ZDA JE MŮŽE POMOCI V LÉČBĚ SKAKAVEHO PRSTU FYZIOTERAPEUT. MISTO OBSTRIKU, PŘÍP. CHIRURGICKEHO ZÁKROKU. ZDA JE TO VHODNÉ. DĚKUJI

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
nejčastěji bývá postižen palec a prsteník, zřídka bývá zasaženo více prstů. Bolestivé projevy se nejčastěji vyskytují při ohýbání a napínání ve výši metakarpofalangeálního kloubu (přechod záprstních kůstek v samotný prst). Plynulý pohyb prstu může být narušen přeskočením, které je někdy doprovázeno i slyšitelným zvukovým fenoménem, tzv. lupnutím. Někdy se může objevit i nemožnost prst aktivně natáhnout či pokrčit. Mnohdy se stává, že se prst zablokuje v ohnutí, kdy ho lze natáhnout pouze pasivně za bolestivého lupnutí, k bloku v opačném směru dochází pouze zřídka.

V akutním stádiu řeší lékař strukturální poškození šlachy znehybněním bolestivé oblasti dlahou na cca 3 týdny a až poté se pomalu začne s pohybem. Léčba zánětu spočívá v aplikací steroidních protizánětlivých látek (antiflogistika, kortikoidy) či nesteroidních antirevmatik. Tyto léky jsou těžko tolerované trávicím systémem a zatěžují játra. Podávají se i v injekční formě přímo do místa zánětu. V případě chronických obtíží již není tato léčba příliš úspěšná a po opětovné zátěži se bolesti objevují znovu.

Za těchto okolností se přistupuje k chirurgickému řešení, jež spočívá v odstranění poutka, aby nedocházelo k přeskakování shluku přetržených vláken šlachy. Poutko se v lokálním znecitlivění protne drobným řezem v dlani nad metakarpofalangeálním kloubem.

Alternativou k výše zmíněné konzervativní léčbě je využití neinvazivní fyzikální terapie v podobě rázové vlny, která působí protizánětlivě i proti otoku. Aplikace rázové vlny urychluje hojení poškozené šlachy a fixace pomocí kinesiotapu zabezpečí znehybnění na co nejkratší dobu a rychlé navrácení funkce prstu. Na některých pracovištích se využívá fokusovaná rázová vlna, která by pro své protizánětlivé účinky měla být preferovanou metodou při řešení těchto obtíží. Speciální cvičení zaměřená na posílení a stabilizaci svalů prstu a ruky mohou pomoci předejít dalším epizodám skákavého prstu. Samozřejmě záleží na pokročilosti onemocnění.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesMenstruaceSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakIntimní problémyProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy