Fibromyalgie: příznaky, příčiny a léčba

Fibromyalgie je dlouhodobé onemocnění, které způsobuje bolest v celém těle. Osoby s fibromyalgií často zažívají také únavu, ztuhlost, problémy se spánkem a psychické obtíže, jako jsou deprese a úzkosti. Častěji se objevuje u žen středního věku.

 

Obsah

  1. Příznaky fibromyalgie
  2. Příčiny fibromyalgie
  3. Diagnostika
  4. Léčba fibromyalgie
  5. Život s fibromyalgií
  6. Prevence
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka

Příznaky fibromyalgie

Symptomy fibromyalgie se mohou mít různou podobu od mírných po velmi závažné a mohou zahrnovat:
 

  • Chronická bolest po celém těle
  • Únava a pocit vyčerpání
  • Problémy se spánkem
  • Poruchy paměti 
  • Bolesti hlavy
  • Mentální a emocionální stres
  • Ztuhlost svalů a kloubů
  • Bolestivost na dotek

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Fibromyalgie je chronický muskuloskeletální syndrom projevující se únavou, bolestivostí celého těla, ztuhlostí, depresí, problémy se spánkem a potížemi s pamětí.

Stanovení tohoto syndromu je značně náročné pro jeho příznaky, pacientovi obvykle dlouho trvá, než se rozhodne tento problém řešit. Pro diagnostiku je důležité, že bolest trvá déle než 3 měsíce a objevuje se na daných bodech na těle.

Následná léčba spočívá ve zmírnění příznaku, pacient by měl být řádně edukován o tomto syndromu, mít psychickou podporu, docházet na rehabilitace, případně je syndrom řešen i farmakologicky."

Příčiny fibro­myalgie

Ačkoliv přesná příčina fibromyalgie zůstává neznámá, vědci identifikovali několik možných faktorů, které mohou hrát roli. Ty zahrnují především:
 

  • genetické predispozice
  • změny ve způsobu, jakým centrální nervový systém zpracovává bolest
  • psychický stres nebo trauma
  • fyzický stres
  • možné abnormality v imunitním systému
     

Je důležité si uvědomit, že fibromyalgie může být multifaktoriálním stavem, což znamená, že její výskyt vyvolává kombinace několika různých faktorů.

Diagnostika 

Diagnostika fibromyalgie může být složitá, protože neexistují žádné specifické laboratorní testy pro její potvrzení. Lékaři se spoléhají převážně na zhodnocení anamnézy a fyzikální vyšetření. Je důležité vyšetřit pacienty na tzv. tender points – specifické body symetricky umístěné po těle, které jsou obzvláště citlivé u lidí s fibromyalgií.

Mezi diagnostická kritéria pro fibromyalgii patří několik podmínek:
 

  • bolest trvá déle než tři měsíce
  • výskyt bolesti nad i pod pasem
  • axiální charakter bolesti (šíje, přední strana hrudníku, oblast hrudní a bederní páteře)
  • bolestivých na určitý tlak je nejméně 11 ze stanovených 18 bodů
     

Vzhledem k povaze nemoci spadá fibromyalgie primárně pod odbornost revmatologů, je zde však potřeba spolupráce i s jinými specialisty. Zá­roveň lékaři potřebují vyloučit jiná onemocnění, která by mohla mít podobné projevy, jako jsou autoimunitní onemocnění nebo hormonální dysbalance.

Léčba fibromyalgie

Léčba fibromyalgie je zaměřena na zmírnění příznaků a zlepšení kvality života. To zahrnuje farma­kologickou terapii, jako jsou léky proti bolesti, antidepresiva nebo léky upravující funkci nervového systému.

Obzvlášť důležité jsou pak i nefarmakologické přístupy, jako jsou fyzikální terapie, rehabilitace, lázeňské pobyty, cvičení, rehabilitace, masáže, relaxační techniky a podpora duševního zdraví. Důležitou roli hraje také edukace pacientů o onemocnění.

Život s fibromyalgií

Život s fibromyalgií může představovat značnou výzvu, ale s přiměřenou podporou a úpravou životního stylu je možné dosáhnout lepší kvality života. Důležité je zachování aktivního životního stylu, pravidelné cvičení, které může pomoci zmírnit bolest a zlepšit spánek, a dodržování zdra­vého stravování.

Mnoho lidí také nalézá úlevu ve psychoterapii a jiných formách podpory duševního zdraví. Je vhodné je se naučit techniky zvládání stresu, které mohou pomoci snížit fyzický i emocionální dopad onemocnění.

Prevence

Přestože neexistují konkrétní metody pro prevenci fibromyalgie, existují kroky, které pomáhají zmírnit její symptomy nebo zlepšit celkovou kvalitu života. Mezi to patří pravidelné cvičení, udržování zdravé hmotnosti, snaha o kvalitní spánek a vyvážená strava.

Závěr

Fibromyalgie je komplexní onemocnění s širokým spektrem příznaků a vlivů na každodenní život. I když může být léčba náročná, správným přístupem a podporou lze dosáhnout značného zlepšení. Je důležité pracovat s lékařským týmem a hledat metody, které fungují pro vaši individuální situaci. S nadějí a odhodláním můžete i přes fibromyalgii vést plnohodnotný a aktivní život.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ni­ams.nih.gov/he­alth-topics/fibromyalgia

https://www.cdc­.gov/arthritis/ba­sics/fibromyal­gia.htm

https://solen­.cz/pdfs/psy/2011/02/07­.pdf

https://fibro­myalgie-lecba.cz/fibro­myalgie-jak-mirnit-bolest

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.