Zpět do poradny
Dotaz z 21. 5. 2024

Nízká hladina sodíku

Výživa

Dobrý den, dlouhodobě mám nízkou hladinu sodíku, beru léky na vysoký tlak, kapky na glaukom, na ředění krve a antidepresiva. I když se snažím více solit, ráno např. vypiju vodu s lžičkou soli, tak nic nepomáhá. Interní lékař, mi pouze doporučil aby si našla nějaké doplňky stravy na zvýšení sodíku. Co mi můžete doporučit? Předem děkuji Jana

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
u zjištěné hyponatrémie, nízká hladina sodíku v krvi, bych doporučila popíjet minerální vody s vyšším obsahem sodíku např. Vincentka nebo 3% roztok NaCl ( kuchyňská sůl) nebo popíjet sportovní nápoje např. Penco AC Hydratation tabs, kde je optimální poměr elektrolytů (sodík, draslík, chloridy, vápník a hořčík) a vitaminů C a B5. Nebo Isostar Power Tabs, tablety nápoje v prášku k přípravě šumivého izotonického nápoje s citronovou příchutí s cukrem a sladidlem. Je bohatým zdrojem antioxidantů: vitaminů C a E, soli, vápníku a hořčíku, jenž umožňují správnou funkci svalů.

Sodík se nachází i v čerstvých potravinách, jako jsou mléčné výrobky, maso, některé druhy zeleniny a mořské ryby.

Doporučená denní dávka sodíku se liší v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu. Pro dospělé a dospívající je obecně doporučeno přijímat mezi 1500 až 2300 mg sodíku denně (5,8 g soli), což odpovídá přibližně jedné čajové lžičce soli. Toto množství by mělo pokrýt fyziologické potřeby většiny zdravých dospělých i teenagerů.

Je důležité sledovat příjem sodíku, zejména u osob, které se intenzivně věnují sportu nebo mají zdravotní problémy spojené s regulací elektrolytů. U některých lidí může být nutné zvýšit příjem sodíku, aby se předešlo jeho nedostatku. Typicky je to v horkých letních dnech, kdy se přirozeně více potíte. Vždy je však důležité konzultovat jakékoli změny ve stravě nebo doplňcích stravy s lékařem.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy