Zpět do poradny
Dotaz z 14. 2. 2024

Dotaz - kouření - přípravky a možnosti

Nervový systémZdraví a prevence

Dobrý den, je mi 25 let, poslední dobou vykouřím krabičku cigaret denně (zahřívaný tabák). Ještě zatím nejsem připravená a mám obavu přestat úplně, ale chci se zeptat na doporučení nějakých vhodných přípravků, které by mi pomohly snížit množství cigaret, které vykouřím. Zároveň prosím o doporučení dalších možností, které zde existují a které bych mohla využít, jako například nějaké vyšetření, podpůrné konzultace s odborníkem (cítím, že bych si to celé potřebovala i srovnat v hlavě a plně se rozhodnout) a tak dále. Jak bych podle Vás měla postupovat a jakou cestu zvolit. Děkuji

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
je výborné, že máte zájem přestat kouřit, neboť význam to má v každém věku, pouhé omezení kouření nestačí. Zbavit se závislosti na tabáku bez cizí pomoci je obtížné. Osobně doporučuji Centra pro závislé na tabáku, pokud máte nějaké v dosahu nebo specializovanou lékárnu. Pod jejich odborným vedením máte velkou šanci s kouřením skoncovat.

Kuřák, který kouří 10 a více cigaret a po probuzení si do 1 hodiny zapálí cigaretu, je fyzicky závislý na nikotinu a v případě odvykání bývá nezbytné využít i farmakologickou léčbu, což je náhradní terapie nikotinem ( žvýkačky, pastilky, inhaler, sprej či náplasti), Defumoxan či receptové vareniclin- Champix, antidepresivum bupropion-Wellbutrin SR.

Farmakologická léčba neodnaučí pacienta kouřit, ale snižuje výskyt abstinenčních příznaků. Je vhodná pro kuřáky s fyzickou závislostí, samozřejmostí zůstává změna životního stylu. Bez ní není farmakoterapie sama o sobě účinná. Pro dosažení účinnosti je důležitá dostatečná dávka a délka farmakoterapie, většinou se doporučuje alespoň 12 týdnů, případně déle.

U náhradní terapie nikotinem u silnějších kuřáků se doporučuje kombinace alespoň dvou forem, většinou náplastí a s některou z ostatních, jako je žvýkačky, pastilky, inhaler, sprej. Léková forma však určuje rychlost absorpce. Náplast nabízí kontinuální, nicméně pomalé uvolňování nikotinu, zatímco ostatní aplikační způsoby poskytují "peaky" s možností okamžitého navýšení dávky.

V některých případech je nutné odeslat pacienta k lékaři, kdy odvykání kouření vyžaduje terapii pomocí léčiv vázaných na předpis např. u pacientů s opakovanými relapsy, užívá-li pacient warfarin a je nutná redukce dávek, atd.

Je dobré položit si pár otázek, uvědomit si pravý důvod, proč chci přestat kouřit. Chcete-li úspěšně přestat kouřit, musí to být vaše vlastní motivace, která vás pohání. Důvody si můžete sepsat. Viz odpověď, kde jsem už odpovídala stejně.
S přáním vítězství sama nad sebou Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy