Zpět do poradny
Dotaz z 26. 5. 2024

Postup léčby suchého kašle a případná medikace

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

suchý kašel obecně je nejprve vhodné zhodnotit. Pokud je příčinou infekční onemocnění a nejsou přidruženy vážnější příznaky typu vysoké teploty, lze řešit samoléčbou.

Pokud je suchý kašel dlouhodobý, je třeba vyřešit jeho příčinu, předtím než bude tlumen příznak. Někdy se suchým kašlem mohou projevovat potíže se žaludkem (např. žaludeční reflux). Někdy je suchý kašel přítomen u kuřáků, pak je vhodné jeho řádné vyšetření lékařem.

Léčiva, která se používají na léčbu suchého dráždivého kašle se vyskytují v několika lékových formách (tablety, kapky, sirup). Nedá se říci, že některá z lékových forem by byla více účinná než jiné, spíše jde o pohodlí pacienta.

Z tabletové formy lze zmínit Sinecod, který je určený k léčbě suchého, dráždivého kašle u dospělých a dětí od 12 let..

Ze sirupové formy pak např. Stoptussin. Tlumí dráždění ke kašli, mění skladbu průduškového hlenu a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Přípravek mohou užívat děti od 6 měsíců, dospívající a dospělí.

Z kapkové lékové formy pak Tussin. Tussin se užívá k léčbě suchého, dráždivého a obtížně ztišitelného kašle různého původu, např. záněty horních cest dýchacích, záněty hltanu, hrtanu, průdušek.

Při kašli je nutné správně léčit i jeho příčinu, tedy u infekčních onemocnění to znamená dodržovat dostatečný klid a odpočinek, nesportovat, dostatek vitamínů a minerálů, tekutin.

S pozdravem,
Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Dotaz z 20. 6. 2024

Hlen v krku

AlergieBolest v krkuChřipka a nachlazeníDoplňky stravyDýchací soustavaImunitaInfekceNemoci a příznakyZdraví a prevence

Dobrý den,
už přes měsíc trpím tímto problémem. Nejprve jsem měla bolest v krku, poté mi začal stékat hlen do krku a to se neustále opakuje. Nemám kašel, rýmu ani ucpaný nos. Jen stále cítím ten hlen v krku a nemůžu se ho nijak zbavit. Neustále mě to nutí polykat, což je velmi nepříjemné. Po probuzení ráno (nebo v noci) mě bolí v krku, ale to trvá jen krátkou dobu. Během dne nic. Vyzkoušela jsem acc long rozpustné tablety, vincentkové pastilky a mořskou vodu do nosu. Během užívání těchto léků se mi trochu ulevilo, ale jakmile jsem je přestala užívat, problém se vrátil. Měla bych ještě vydržet a vyzkoušet něco jiného nebo už navštívit lékaře? Snažím se pít hodně tekutin a omezila jsem konzumaci mléčných výrobků.

zobrazit odpověď

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy