Zpět do poradny
Dotaz z 24. 4. 2024

Strach z trombózy

Antikoncepce

Mám mít strach z trombózy při užívání antikoncepce i když mi vyšli trombofilni mutace v pořádku?

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

riziko trombózy při užívání antikoncepce opravdu existuje a pokud se vyskytne, jde o vážný zdravotní problém. Nicméně zdravý člověk bez genetické predispozice a rizikových faktorů není většinou ohrožen. Vetší šanci na vznik trombózy mají například ženy kouřící 15 cigaret denně, anebo obézní dívky.

Je třeba si uvědomit, že antikoncepce zabraňuje nechtěnému těhotenství a chrání mladé dívky před vážnějšími zákroky do organismu, jako je potrat a s tím spojená velká psychická újma a následující zdravotní problémy.

Trombóza se vyskytuje u 4 z 10 tisíc žen beroucích antikoncepci. Riziko žilní trombózy stoupá až 10x u obézních žen a kuřaček nad 35 let. Důležitou roli hraje vyšetření před začátkem užívání antikoncepce. Pacientku čeká rozhovor s gynekologem o rodinné anamnéze a celkovém jejím zdravotním stavu. Poučení o rizicích a přínosech spojených s užíváním hormonální antikoncepce. Důrazné poučení o nevhodnosti kouření v době braní antikoncepce. Riziko trombózy se tímto faktorem výrazně zvyšuje.

Pokud gynekolog objeví ohrožení v rodinné anamnéze, je pacientka odeslána na hematologii, kde jsou provedeny testy srážlivosti krve či genetické choroby. Nejzávažnější a velmi častá je vrozená Leidenská mutace, při které musí být striktně vyřazeny estrogeny z kontracepce.

Ženám s rizikovými faktory (kuřačky nad 35 let, obézní pacientky, ženy s neléčený vysokým tlakem, silnou cukrovkou, hlubokou žilní trombózu a migrénou s aurou) je doporučena nehormonální antikoncepce nebo nitroděložní tělísko s obsahem levonorgestrelu.

Důležité je dodržovat doporučení gynekologů. Absolvovat pravidelné preventivní prohlídky, nekouřit, držet hmotnost v normě a při pochybnostech požádat o radu. Nízkohormonální antikoncepce je velmi dobře snášena a hladina hormonů je už v minimálních koncentracích. Při správném užívání má 99% spolehlivost. Existují samozřejmě i jiné metody ochrany, nicméně nedosahují spolehlivosti hormonální antikoncepce.

Jako příklad uvádím Pharmatex krém.

Děkuji za dotaz,
Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDermokosmetikaDuševní zdravíDoplňky stravyDětiVitamíny a minerályImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexLékové interakceInfekceOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyMužské zdravíPéče o pleťPohybový systémLaktobacilyErekceAntibiotikaIntimní problémyCholesterol a krevní tlakDiabetesMenstruaceSpánekKojeníProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceIntimní hygienaDýchací soustavaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaPrvní pomocMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusŘedění krveDetoxikaceOpalováníSvalyOmega 3-6-9Přírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy