Zpět do poradny
Dotaz z 28. 5. 2024

Čím se léčí mám ho už po druhé během 4 mesicu

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
genitální opar je infekční onemocnění způsobené herpes simplex virem (HSV). Existují dva typy tohoto viru: HSV-1 a HSV-2. Ačkoli HSV-1 způsobuje často opary na ústech, může způsobit i genitální opar, a to zejména v důsledku orálně-genitálního kontaktu. Genitální herpes není vyléčitelný, ale existují léčebné postupy, které mohou zmírnit příznaky, zkrátit dobu trvání výsevu a snížit frekvenci opakovaných výsevů.

Infekce se na začátku projevuje jako jako svědění, pálení a bolest na sliznici, v oblasti konečníku a vnitřních stranách stehen. Za několik hodin se objevují bolestivé puchýřky a vřídky. U žen je průběh genitálního oparu často vážnější, než u mužů.

Genitální opar je vysoce infekční. Přenést se může nejen pohlavní stykem, ale i infikovaným prstem, žínkou nebo osuškou. Opar je nejvíce infekční v době mezi objevením se a vznikem krusty. Nebezpečný je proto jakýkoli kontakt, ať už se jedná o líbání či používání společného ručníku.

Jednoznačnou prevencí, abyste opar vůbec nedostali, je dostatečný přísun vitaminu B12, při samotném nakažení oparem je dobré příjem vitaminu ještě zvýšit. Tělo potřebuje i vitamin C a zinek, které podporují funkci imunitního systému a působí proti virům. Vhodný je i vitamin E, který urychluje léčbu.

V případě genitálního oparu je vždy nutná návštěva lékaře, který předepíše antivirotika v tabletách na celkové přeléčení organismu. Pomoci mohou i lokální krémy s obsahem virostatika, které ovšem samostatně nejsou dostatečně účinná. Včasné nasazení léků zkrátí dobu výsevu, zabrání zhoršení stavu a dalšímu šíření puchýřků po těle.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDermokosmetikaDuševní zdravíDoplňky stravyDětiVitamíny a minerályImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexLékové interakceInfekceOči a ušiMočové cestyChřipka a nachlazeníÚsta a zubyHomeopatieŽíly a cévyMužské zdravíPéče o pleťPohybový systémLaktobacilyErekceAntibiotikaIntimní problémyCholesterol a krevní tlakDiabetesMenstruaceSpánekKojeníProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceIntimní hygienaDýchací soustavaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDezinfekceNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaPrvní pomocMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusŘedění krveDetoxikaceOpalováníSvalyOmega 3-6-9Přírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy