Zpět do poradny
Dotaz z 12. 2. 2024

Dobrý den prosím co mě pomůže na nespavost mám teď hodně starosti nejde to na to nemyslet děkuji za odpověď

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
u nespavosti je nejdůležitější rozklíčovat, co je příčinou poruch usínání, probouzení či časného buzení. Mezi hlavní příčiny patří stres, obavy a úzkosti. Nepříjemné události, jako je rozchod, ztráta zaměstnání, úmrtí blízkého člověka nebo další nadměrná psychická zátěž mohou vyvolat emoční nepohodu a nespavost. Některé zdravotní stavy, jako je spánková apnoe, syndrom neklidných nohou, chronická bolest nebo nespavost spojená s depresí, či některá léčiva mohou vést k obtížím se spánkem.

Doporučuji dostatek pravidelného spánkového režimu, omezit nadměrnou stimulaci elektronickými zařízeními před spaním nebo konzumace kofeinu pozdě odpoledne. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3-4 hodiny před ulehnutím. Lehká procházka po večeři může zlepšit váš spánek. Večer neřešte nic důležitého, co by vás rozrušilo, nepijte na noc alkohol. Zajistěte vhodné tmavé, klidné prostředí pro nerušený spánek.

Léčba nespavosti se může lišit v závislosti na příčině a závažnosti příznaků. Zatímco některé osoby mohou mít prospěch z lékařské intervence a léků, jiné mohou najít úlevu prostřednictvím terapie, jako je kognitivně-behaviorální terapie pro nespavost, která nahradí negativní postoje a názory, které brání spánku, pozitivními myšlenkami. Pokud trpíte nespavostí tři měsíce a déle, začněte s psychoterapií.

Na celkové psychické zklidnění působí třeba meduňkový nebo kozlíkový čaj. Na trhu jsou k dispozici přírodní nenávykové tablety s obsahem výtažků z vícero bylin na spaní, z registrovaných léčivých přípravků je to Persen forte 1 tobolka 2-3x denně, Kneipp Kozlík1 až 2 tablety 1/2 hodinu před spaním nebo Vitango 2 tablety denně. Pokud se problémy nezlepší či se budou naopak zhoršovat, vyhledejte lékaře, psychiatra či psychologa.
S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesMenstruaceSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakIntimní problémyProbiotikaVlasy a nehtyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy