Zpět do poradny
Dotaz z 4. 4. 2024

kašel v těhotenství

LékyTěhotenství

Dobrý den, jsem těhotná, co si mohu vzít na kašel a rýmu?

Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

kašel je třeba rozlišovat na suchý a vlhký. Podle toho se následně odvozuje samotná léčba.

Suchý kašel je charakteristický lechtáním v krku, nedochází k vykašlávání žádného hlenu. Někdy bývá záchvatovitý, těžko ztišitelný. Druhým typem kašle je vlhký kašel, který se projevuje vykašláváním hlenu, Kašel pocitově vychází z hlubší části dýchacích cest a obvykle si nemocný samotným vykašláním hlenu dočasně uleví.

Léčba kašle v těhotenství je specifická tím, že se výrazně zužuje nabídka přípravků, které jsou v těhotenství vhodné.

K léčbě suchého kašle se používají antitusika, léky které tlumí kašel. Pro léčbu suchého kašle v těhotenství připadají v úvahu přípravky obsahující léčivo dextromethorfan (1. a 2. trimestr) nebo butamirát (2. a 3. trimestr). Dextromethorfan je obsažen v přípravku Robitussin na suchý kašel. Nevýhodou tohoto přípraveku je obsah malého množství alkoholu.

Právě z tohoto důvodu bude vhodnější využít spíše účinnou látku butamirát, která se vyskytuje v přípravku Sinecod. Dospělí užívají 2 – 3 tablety denně v intervalu 12 nebo 8 hodin. Podání tohoto přípravku v těhotenství je možné pouze ve 2. a 3. trimestru, stejně tak je možné podání v období kojení, ale vždy by mělo být konzultováno s lékařem.

Jinou možností je užívání sirupu
Drosetux. Jedná se o homeopatický přípravek používaný na suchý nebo dráždivý kašel. Dospělí užívají 15 ml sirupu 2–3× denně.

Vlhký kašel je druhým typem kašle, u kterého se využívá přípravků na zředění hlenu a to následně umožní lehčí vykašlávání. K tomu se používají mukolytika, expektorancia, např. acetylcystein, ambroxol). Ambroxol (přípravek Ambrobene by připadal v úvahu ve 2. a 3. trimestru těhotenství. O jeho použití by ale opět ideálně měl rozhodnout lékař.

Z bylinných přípravků lze v těhotenství na kašel doporučit
Pastilky s islandským lišejníkem.

Na rýmu v těhotenství se obecně nedoporučují spreje s obsahem sympatomimetik (Olynth a další), vhodnější variantou budou spreje s obsahem mořské soli, např. Sterimar na ucpaný nos.

Děkuji za dotaz,
s pozdravem
Pavel Horký

Užitečné?

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy