Zpět do poradny
Dotaz z 13. 5. 2024

Diphereline

Těhotenství

Dobrý den mohu mít dotaz jak injekce diphereline vlastně funguje ( uspi vaječníky aby pak lépe fungovali nebo ? ) a jak za jak dlouho přestane účinkovat ? Předem vám děkuji😀

Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,
lék Diphereline se používá jako doplňková léčba při metodách asistované reprodukce (nejčastěji jako doplněk hormonální stimulace).

Hlavní rozdíl mezi přirozenou ovulací a ovulací po hormonální stimulaci je počet vajíček. Zatímco během normální ovulace dozrává jedno, výsledkem hormonální stimulace před umělým oplodněním může být i dvacet zralých vajíček, nejčastěji se však jejich počet pohybuje někde mezi osmi a patnácti.
Stimulační léky, které žena užívá, totiž obsahují důležité hormony – folikulostimulační a luteinizační. První zmíněný v ženském těle během menstruačního cyklu podněcuje vývoj folikulů a právě díky němu pak dozrává větší počet vajíček. Luteinizační hormon zase spouští ovulaci, uvolňuje vajíčka z vaječníků a napomáhá vzniku žlutého tělíska.

Základem je stimulační plán, který sestavuje lékař každé ženě na míru a doplňuje ho krátkým školením o správné aplikaci léků. Tuto počáteční fázi IVF ( in vitro fertilizace) má žena ve svých rukách, je proto velmi důležité, aby si předepsané stimulační léky aplikovala podle pokynů lékaře, a především pravidelně.
Lék Diphereline s účinnou látkou triptorelin způsobí úplný útlum tvorby pohlavních hormonů, které se poté dodávají zvenčí, viz výše. Poté jsou zvenčí do organismu dodávány takové hormony, které nastaví to, co je při asistované reprodukci žádoucí stimulace vaječníky, jako je dozrávání folikulů, odběr vajíček, růst sliznice atd. Podává se buď denně nebo v prolongované ( prodloužené působení ) 1x za 4 týdny.

Proces hormonální stimulace injekcemi trvá 8-14 dní, během nichž lékař pravidelně ultrazvukem kontroluje, jak vajíčka rostou a kolik jich je. Na základě výsledků vyšetření pak stanoví datum jejich odběru.

S přáním pěkného dne Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestŽenské zdravíKůžeBylinkyZažíváníVýživaDuševní zdravíDermokosmetikaDětiVitamíny a minerályDoplňky stravyImunitaKloubyAntikoncepceAlergiePéče o těloNervový systémTěhotenstvíVztahy a sexOči a ušiLékové interakceMočové cestyInfekceÚsta a zubyChřipka a nachlazeníŽíly a cévyHomeopatieMužské zdravíPéče o pleťErekcePohybový systémLaktobacilyDiabetesSpánekKojeníCholesterol a krevní tlakMenstruaceProbiotikaVlasy a nehtyIntimní problémyHubnutíRegeneraceAntibiotikaReceptyCestování a výletyMateřství a rodinaDýchací soustavaIntimní hygienaDětské nemociSportOběhový systémEkzémKašelNespavostBolest v krkuMazlíčciZácpaKřečové žílyNadýmáníVitamin DVitamin CKrásaHorečka, zvýšená teplotaMagnesiumVaginální infekceDomácí cvičeníDětská výživaKoronavirusPrvní pomocŘedění krveDezinfekceDetoxikaceOpalováníSvalyPřírodní kosmetikaKosmetika pro mužeDomácnostNáplastiDotaz na lékárnyOstropestřecSuperpotravinyOmega 3-6-9ČlánkyKontraindikaceRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy