Zánět sedacího nervu: Příčiny, příznaky a léčba

Zánět sedacího nervu také známý jako Ischias, houser nebo ústřel je velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění. Vzniká podrážděním a kompresí příslušného nervu. Sedací nerv začíná v bederní části zad, odkud se bolest může šířit přes stehenní sval, až do lýtek a chodidel. Bolest je tedy lokalizována od spodní části zad, až po konečky prstů. Ischias se objevuje v každém věku a v mnoha případech je způsoben vlastní vinou člověka. Nezřídka je bolest způsobena špatným pohybem nebo taháním těžkých předmětů. 


Funkce sedacího nervu

Nervus ischiadicus je nejmohutnější nerv v lidském těle. Jedná se o párový nerv, který inervuje podstatnou část dolní končetiny. Nerv probíhá pod hýžďovými svaly, stehnem a v podkolenní se dále rozděluje na dílčí nervy. Takto vzniklý nervový systém inervuje motoricky většinu svalů na bérci a noze.

Příčiny zánětu sedacího nervu

Ischias vzniká při podráždění míšních nervů, které se větví v nervus ischiadicus. Bolest je velmi nepříjemná, může způsobovat také mravenčení, brnění a ochabnutí svalů. Častou příčinou bývá vyhřeznutí meziobratlové ploténky neboli hernie disku. Při častých epizodách ischiasu dochází u lumbálního výhřezu disku k rozvinutí obrny jedné z dolních končetin. Komplikace může nastat okamžitě nebo v rámci několika hodin. 
 

Nejčastější příčiny zánětu jsou:

  • prudký pohyb,
  • prochlazení,
  • zánět nervů,
  • fyzická zátěž –⁠ zvedání těžkých břemen,
  • svalová křeč.
     

Ke vzniku Ischias také přispívá sedavý životní styl a nerovnováha mezi fyzickou zátěží a odpočinkem. Při výhřezu meziobratlové ploténky pak může docházet ke stlačení sedacího nervu. Ploténky fungují jako tlumiče mezi obratly páteře. S přibývajícím věkem dochází k jejich opotřebení, slábnou a stávají se zranitelnými. Jádro disku se tlačí ven a tím dochází k tlaku na sedací nerv. Problémy mohou vzniknout také při vyklouznutí obratlů ze správného postavení. Ischias mohou také způsobit jiné záněty v oblasti páteře, poranění svalů či vazů v okolí páteřního kanálu. Často se jedná o kombinaci více popsaných faktorů a není tedy jednoduché přesnou příčinu zánětu určit.  

Příznaky a diagnóza

Hlavní příznak, který nám napoví, že se jedná o zánět sedacího nervu je charakteristická bolest, která může být v celém prostoru od spodní části zad, až po chodidla. Povaha bolesti je různorodá. Může se jednat o mírnou nebo velmi ostrou bolest spojenou s mravenčením, snížením citlivosti nebo svalovou slabostí dolní končetiny. Nejintenzivnější bývá bolest v noci. Projevy se zhoršují při kašlání, prudkých pohybech a dlouhodobém sezení. 
 

Syndrom cauda equina je vzácná komplikace zánětu sedacího nervu. Projevuje se ztrátou citlivosti v oblasti genitálií či kolem hýždí. V těchto případech je důležité neotálet a neprodleně volat ZZS.
 

Pro diagnostikování ischiasu je důležitá v první řadě anamnéza, kterou provádí lékař. V dalším kroku následuje fyzikální vyšetření, které zahrnuje speciální manévry jako například Lassegueův test, provokační testy, testování reflexů a svalové síly. Na základě těchto vyšetření následuje doporučení na další testy potřebné ke stanovení diagnózy. 
 

Nejčastěji se provádějí zobrazovací metody:

  • magnetická rezonance,
  • CT,
  • RTG,
  • elektromyogram – zobrazuje vedení nervových impulsů periferními nervy.

Léčba a péče

Výhodou zánětu sedacího nervu je, že léčba není vždy nutná. V některých případech onemocnění samo odezní během několika dnů nebo týdnů. Pokud se tak nestane v první řadě se přistupuje k léčbě konzervativní, kam patří fyzioterapie a léky na bolest. Základem úspěšné léčby je pravidelné cvičení, zejména cviky na posílení zádových svalů a zlepšení držení těla. Přestože ležení v posteli může na krátkou dobu zahnat bolest, spíše se doporučuje být mobilní a svaly pomalu rozhýbávat. Pokud je bolest natolik silná, že komplikuje klidný spánek a běžné denní činnosti je na místě sáhnout po lécích na bolest
 

Nejčastěji se doporučuje:

  • Paracetamol a nesteroidní protizánětlivé lé­ky,
  • Opioidy - například kodein, morfin (pouze po předchozí konzultaci s lékařem).
     

Pro okamžitou úlevu od bolesti pak lékaři aplikují injekce kortikosteroidů nebo lokálních anestetik. Důležité je zůstat aktivní, zařadit protahovací cviky, v případě potřeby aplikovat teplé nebo studené obklady.

V těžších případech musí pacient podstoupit operativní zákrok. 
 

Mezi nejčastější metody patří: 

  • Diskektomie –⁠ odstranění vyhřezlé ploténky nebo její části tlačící na nerv,
  • Chirurgické spojení –⁠ dislokovaných obratlů pomocí šroubů,
  • Laminektomie –⁠ odstranění části obratle při zúžení páteřního kanálu.
     

Jedná se poměrně o složitý typ operace, kde mohou nastat komplikace. Lékař by měl možné výhody a nevýhody vždy důkladně probrat s pacientem. K operaci se většinou přistupuje, až po nějaké určité době konzervativní léčby. 
 

Četné studie ukazují, že velmi dobře tlumí bolest také akupunktura. Přikládáním tenkých jehel na tzv. akupresurní body dochází ke zmírnění napětí ve svalovém kříži a k uvolnění svalových křečí. Ulevit od bolesti pomůže také masáž, při které dochází k uvolnění povrchových zádových svalů a ke stimulaci krevního oběhu. Tuto masáž by měl vždy provádět zkušený masér, nejlépe se zdravotnickým vzděláním. Léčbu podpoří také cvičení na hluboké zádové svaly jako je pilates nebo cvičení jógy.

Prevence a dlouhodobá péče

Po prodělání ischias se může stát, že se problémy objeví znovu, a proto je žádoucí dodržovat pravidla prevence. 
 

Doporučuje se:

  • pravidelně cvičit,
  • dbát na správné držení těla,
  • výběr vhodné matrace na spaní,
  • výběr vhodné židle v případě sedavého zaměstnání –⁠ dodržovat pravidelné pauzy na zvednutí a protáhnutí se,
  • zvedání těžkých předmětů provádět s pokrčenými koleny.
     

Pro záda a pohybový aparát je klíčový pravidelný pohyb. Při sedavém zaměstnání je zejména nutná kompenzace sportovní aktivitou v době volna. Do denního programu je vhodné zařadit cvičení na záda, kterých je celá řada. Dalšími vhodnými aktivitami jsou chůze, plavání, jízda na kole, jóga nebo pilates. Neméně důležité je pak dbát na správné držení těla. Při nesprávném držení těla je vyvíjen tlak na páteř a na dolní část zad. Při sezení je důležité držet záda rovně a ramena tlačit dozadu. Důsledné dodržování těchto jednoduchých tipů pomůže předejít vzniku zánětu sedacího nervu a zlepšit fungování celého těla.

Závěr

Zánět sedacího nervu také známý jako Ischias, houser nebo ústřel je velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění. Vzniká podrážděním a kompresí příslušného nervu. Sedací nerv začíná v bederní části zad, odkud se bolest může šířit přes stehenní sval, až do lýtek a chodidel. Bolest je velmi nepříjemná, může způsobovat také mravenčení, brnění a ochabnutí svalů.

Častou příčinou bývá vyhřeznutí meziobratlové ploténky neboli hernie disku. Ke vzniku Ischias také přispívá sedavý životní styl a nerovnováha mezi fyzickou zátěží a odpočinkem. Pokud je bolest natolik silná, že komplikuje klidný spánek a běžné denní činnosti je na místě sáhnout po lécích na bolest. Pro záda a pohybový aparát je klíčový pravidelný pohyb. Při sedavém zaměstnání je zejména nutná kompenzace sportovní aktivitou v době volna. Do denního programu je vhodné zařadit cvičení na záda, kterých je celá řada. Dalšími vhodnými aktivitami jsou chůze, plavání, jízda na kole, jóga nebo pilates. Neméně důležité je pak dbát na správné držení těla.
 

Tento článek má pouze edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako plnohodnotná náhrada lékařské či lékárnické konzultace.

pilulka

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.