Virus Zika: co byste měli vědět

Zika je infekční horečnaté onemocnění, které způsobuje virus Zika. I když většina nakažených osob nevykazuje žádné příznaky, u těch, u kterých se příznaky objeví, obvykle trvají 2–7 dní. Virus Zika byl poprvé identifikován v Ugandě v roce 1947 a později bylo zjištěno jeho šíření u lidí v dalších afrických zemích.

 

Obsah

Výskyt

Virus Zika se vyskytoval až do roku 2007 pouze sporadicky v Africe a Asii. První vetší epidemie se objevila v letech 2013–2014 ve Francouzské Polynésii. V následujících letech byl zaznamenán velký výskyt v Brazílii, od té doby je virus rozšířený v celé Jižní Americe. Kolem roku 2016 se rodily děti s menší hlavičkou (mikrocefalus) právě kvůli onemocnění virem Zika. V současnosti virus koluje na několika kontinentech.

K nákaze dochází poštípáním infikovaným komárem hlavně v tropických oblastech. 

Příklad zemí ve kterých se Virus Zika vyskytuje: 

  • Amerika: Barbados, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Portoriko, Kostarika, Dominikánská republika, Haiti, Mexiko, Panama aj.
  • Oceánie a Tichomořské ostrovy: Americká Samoa
  • Afrika: Kapverdy

Přenos viru Zika

Virus Zika je přenášen hlavně komáry rodu Aedes, především komáry druhu Aedes aegypti, kteří mají tendenci kousat převážně během dne. Jedná se o stejný typ komára, který přenáší horečku dengue, horečku Chikungunya a žlutou zimnici. Tito komáři se líhnou v místech, kde dlouhodobě zůstává stát voda (květináče, prohlubně v půdě a stojaté vody). Zdrojem infekce jsou lidé a opice. Dalším možným přenosem je nechráněný pohlavní styk. Existuje podezření na možnost přenosu viru z matky na plod během těhotenství.

Inkubační doba je 3–12 dní, nejčastěji 2–7 dní.

Příznaky viru Zika

Lidé, kteří jsou nakaženi tímto virem, většinou neprojevují žádné příznaky. Pokud se objeví, obvykle zahrnují tyto mírné příznaky, které trvají několik dní až týden:

Dopady na zdraví

Jedním z nejvážnějších dopadů viru Zika je jeho spojení s mikrocefalií (předčasným ukončením vývoje mozku) u novorozenců. Novorozenec má menší hlavičku než zbytek těla, což je spojené s poruchou vývoje mozku. To může mít vážné následky pro děti narozené matkám, které byly infikovány virem Zika během těhotenství. Kromě toho může virus Zika způsobit i jiné komplikace, jako je Guillain-Barrého syndrom a další neurologické problémy.

Prodělaná infekce u jinak zdravých jedinců nezanechává žádné trvalé následky a vytvořené protilátky dotyčného chrání před opakovanou infekcí.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Horečka Zika je virové onemocnění přenášené komáry. Jedná se o mírné onemocnění s projevy horečky, vyrážky, zánětu spojivek, malátnosti a únavy. Avšak až u 80 % osob probíhá onemocnění asymptomaticky. Onemocnění je závažné především pro těhotné ženy, jelikož u novorozenců hrozí riziko mikrocefalie, která souvisí s nedostatečným vývojem mozku. Proto by těhotné ženy neměly cestovat do rizikových oblastí, jedná se především o tropické oblasti Střední a Jižní Ameriky, jižní a jihovýchodní Asie a Afriky. 

 

Na toto onemocnění neexistuje žádná specifická léčba a očkování, mohou se mírnit pouze symptomy. Pokud cestujete do oblasti s výskytem Viru Zika používejte vhodné repelenty, noste oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a v noci spěte pod moskytiérou.“

Diagnostika

Diagnostika se zakládá na klinickém obraze a epidemiologické anamnéze, zda jste cestovali do oblastí, kde se tato infekce vyskytuje. Diagnóza viru Zika probíhá na základě laboratorního potvrzení infekce ze vzorku krve, moči nebo slin.

Léčba a prevence

Neexistuje žádná specifická léčba pro infekci virem Zika. Lidé s příznaky by měli dostatečně odpočívat, pít tekutiny a léčit symptomy antipyretiky a/nebo analgetiky.

Důležité je také vyhýbat se komárům a prevence jejich kousnutí. Preventivně se doporučuje nosit oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a používat účinné repelenty. Dále se doporučuje ošetření oblečení a moskytiér přípravkem proti hmyzu, v noci používat nad postelí moskytiéry a sítě proti hmyzu. Těhotné ženy by neměly cestovat do rizikových oblastí.

Závěr

Virus Zika zůstává strašákem ostatních kontinentů, zejména pro těhotné ženy a novorozence. Prevence a kontrola šíření tohoto viru zůstávají klíčovými opatřeními k ochraně veřejného zdraví. Je nezbytné, aby země a organizace spolupracovaly na monitorování a prevenci šíření viru Zika. Pro zdravého člověka nákaza většinou znamená mírné nespecifické příznaky, které do týdne přejdou.

 

Zdroje

https://www.cdc­.gov/zika/sym­ptoms/index.html

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/zika-virus

https://www.ec­dc.europa.eu/en/zi­ka-virus-infection/threats-and-outbreaks/zika-transmission

https://www.hyg­praha.cz/virus-zika/

https://www.oc­kovacicentrum­.cz/cz/zika

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.