Měsíček lékařský: účinky a využití

Měsíček lékařský, známý také jako Calendula officinalis, je rostlina obdařená mimořádnými vlastnostmi. Její výrazné oranžové a žluté květy přinášejí radost do zahrad a skrývají v sobě sílu. V čem přesně vašemu tělu pomůže a jak ho využít v domácích podmínkách?

Účinky na zdraví

Měsíček lékařský je ceněný pro své rozmanité účinky, které jsou využívány v různých oblastech. Jednou z klíčových vlastností této byliny je její potenciální podpora hojení ran. Díky antiseptickým a protizánětlivým vlastnostem je měsíček výborným pomocníkem na špatně se hojící a hnisavé rány, bércové vředy a jiná kožní onemocnění. Další významnou výhodou je jeho pozitivní vliv na trávicí systém, zejména při potížích se žlučníkem. Měsíček je také využíván pro své účinky na ženské gynekologické problémy, včetně menstruačních potíží a podporu hojení pooperačních jizev.

 

Využití měsíčku lékařského

  • Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti: Užívá se pro podporu hojení kožních problémů, jako jsou ekzémy, popáleniny a opruzeniny.
  • Gynekologické a trávicí potíže: Efektivní v podpoře zmírnění bolesti a hojení.
  • Postoperativní péče: Přispívá k hojení a zmírnění bolesti po operacích.
  • Křečové žíly: Užívá se pro podporu zmírnění příznaků a podporu hojení.

 

Využití v kuchyni

Kromě účinků se měsíček lékařský používá i v kuchyni. Jeho květy jsou známy jako dostupnější náhrada šafránu, která přidává jídlu nejen krásnou barvu, ale i jemnou chuť. Květy se mohou přidávat do salátů, polévek a různých pomazánek pro zvýšení nutriční hodnoty a estetického vzhledu pokrmů.

 

Domácí přípravky

Měsíček lékařský lze využít také pro výrobu domácích přípravků. Mezi populární recepty patří měsíčková mast na léčbu popálenin a opruzenin a měsíčková tinktura pro podporu trávení a uklidnění žaludku. Tyto přípravky jsou ceněny pro svou jednoduchost a efektivitu.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. říká:

„Měsíček lékařský je aromatická bylina, kvetoucí od jara do podzimu na slunných místech. Měsíčkový květ, případně měsíčková čajová směs se nejčastěji používají zevně díky svým protizánětlivým vlastnostem, ve formě nálevů k výplachům úst a ke kloktání, při zánětech dutiny ústní a hltanu. K obkladům, dokonce i ke koupelím při lehkých zánětech a drobných poranění kůže. 


Lokálně se používají i další přípravky obsahující měsíčkový květ. Nejznámější je měsíčková mast. Vykazuje protizánětlivé a hojivé účinky, a proto je její použití poměrně pestré. Používá se při dermatitidách různého původu a při menších poranění kůže. Rovněž pomáhá na při hojení jizev, popáleninách, omrzlinách, opruzeninách. 


Napomáhá při léčbě bércových vředů, dále pak na různé formy ekzému a při léčbě akné.Některé měsíčkové masti mají masťový základ vepřové sádlo, používají se ale i jiné masťové základy. Jiné formy měsíčku, dostupné zpravidla v lékárnách, jsou např. olej, mycí mléko, máslo a dokonce je měsíček i jako součást některých přípravků pro vnitřní užití.“ 

 

Kontraindikace

Přestože je měsíček lékařský obecně považován za bezpečnou bylinu, existují určité situace, kdy by měl být jeho užití omezeno. Vnitřní použití měsíčku se nedoporučuje během těhotenství a kojení. Kromě toho by lidé s alergií na rostliny z čeledi hvězdnicovitých měli být opatrní, neboť mohou vykazovat alergické reakce.

 

Závěr

Měsíček lékařský je rostlina s bohatou historií využití a mnohostrannými prospěšnými účinky na lidské zdraví. Od podpory hojení ran po využití v kuchyni, měsíček představuje cenný přírodní prostředek. Ačkoliv je většinou bezpečný a dobře snášený, je důležité vzít v úvahu možné kontraindikace a alergické reakce.

 

Zdroje

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Vrish-Ashwlayan/publi­cation/324744282­_Therapeutic_Po­tential_of_Ca­lendula_offici­nalis/links/5ad­fe8fc458515c60f63cfa8/Th­erapeutic-Potential-of-Calendula-officinalis.pdf

https://online­library.wiley­.com/doi/full/10­.1111/wrr.12737

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0378874116322863

KAŠPAROVÁ, PharmDr Marie, et al. Měsíček lékařský–významné lokální antiflogistikum­. Dermatologie pro praxi, 2009, 2.5: 241–242.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následně doktorského studijního programu na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy jsem pokračoval dále jako odborný asistent na Katedře sociální a klinické farmacie. Zde jsem se věnoval výuce studentů, publikování odborných článků a organizování vědeckých konferencí. V současnosti pracuji ve veřejné lékárně, kde mě těší zejména dostatečný prostor pro komunikaci s pacienty. Mimo pracovní dobu trávím volný čas s rodinou, sportem a malováním. Rád využiji své znalosti i pro zodpovězení vašich dotazů.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.