Klíšťová encefalitida: komplexní průvodce

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které často probíhá lehce, avšak může dojít k těžkému ovlivnění centrálního nervového systému a může vést až k závažným neurologickým komplikacím. Nemoc je způsobena viry z rodu Flavivirus, které jsou přenášeny klíšťaty, a může se projevit i jako meningitida nebo kombinovaná meningoencefa­litida. Encefalitida je v Evropě znepokojující zdravotní výzvou, počet hlášených případů vzrostl v posledních třech desetiletích téměř o 400 %. Onemocnění má sezónní charakter a nejvyšší výskyt je od května do září.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Nemoc je obvykle dvoufázová s inkubační dobou kolem jednoho až čtyř týdnů od expozice. Projevuje se specifickými symptomy, které trvají přibližně 5 dnů:

Poté následuje období bez symptomů, po kterém se může u některých infikovaných jedinců vyvinout druhá fáze s neurologickými symptomy. Dlou­hodobé následky, které zahrnují hlavně bolesti hlavy, problémy s koncentrací, světloplachost, ztuhnutí svalů a šije, poruchy paměti a další kognitivní dysfunkce, přetrvávají přibližně u jedné třetiny osob, u kterých se rozvine neurologické onemocnění.

Asi u třetiny pacientů první fáze chybí a nemoc se projeví již ze začátku závažnými příznaky druhé fáze. Asi u čtvrtiny pacientů dochází ke vzniku trvalých následků, jako je obrna končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, spánku a nálady, deprese a snížená výkonnost. K úmrtí dochází pouze výjimečně.

Přenos klíšťové encefalitidy

Původcem klíšťové encefalitidy jsou viry z rodu Flavivirus. Přenos encefalitidy je primárně způsobený kousnutím infikovaných klíšťat, mezi které patří několik druhů lesních klíšťat včetně Ixodes scapularis, I. ricinus a I. persulcatus. Čím déle je klíště přisáto, tím vzrůstá pravděpodobnost přenosu.

Existuje také vzácnější forma přenosu, která může nastat konzumací nepasterizovaného mléka od infikovaných krav.

Výskyt onemocnění je geograficky variabilní a je ovlivněn ekologickými a sezónními faktory, které ovlivňují aktuální aktivitu klíšťat. V České republice existuje mnoho přírodních ohnisek nákazy, kde existují vhodné podmínky pro život klíštěte Ixodes ricinus i rezervoárových zvířat, na kterých klíšťata parazitují. Obvykle se jedná o listnaté a smíšené lesy v blízkosti řek

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Klíšťová encefalitida je virové onemocnění. Původcem je nejčastěji klíště Ixodes ricinus infikované virem klíšťové encefalitidy. Průběh onemocnění bývá dvoufázový, první fáze má chřipkový charakter, v druhé fází může docházet k postižení centrálního nervového systému. 

 

Typicky onemocnění probíhá jako virový zánět mozkových blan. Mezi hlavní a spolehlivou prevenci patří očkování. Od roku 2022 je očkování hrazeno pojišťovnou osobám nad 50 let věku. Pokud se u vás objeví přisáté klíště je důležité jej co nejdříve odstranit, čím déle je klíště přisáté tím narůstá pravděpodobnost nakažení. Pokud by se u vás následně objevili chřipkové příznaky či zarudnutí v místě přisátí navštivte lékaře.“

Diagnostika klíšťové encefalitidy

Diagnostika začíná detailním anamnestickým pohovorem a fyzikálním vyšetřením. V případě podezření na klíšťovou encefalitidu je důležité provést laboratorní testy, včetně vyšetření krve a mozkomíšního moku na přítomnost specifických protilátek proti viru encefalitidy. Pokročilé metody jako testy PCR mohou také pomoci při přímém průkazu viru. Vzhledem k podobnosti symptomů s jinými neurologickými onemocněními je klíčová spolupráce s infektology a neurology pro správnou diagnózu.

Léčba klíšťové encefalitidy

Specifická antivirová léčba pro klíšťovou encefalitidu neexistuje. Léčba se soustředí hlavně na mírnění symptomů a podporu funkce postižených orgánů. V těžkých případech může být nezbytná hospitalizace, podpůrná terapie včetně analgetik, antipyretik, a v případě závažných respiračních nebo neurologických komplikací i intenzivní péče. Rehabilitace může být využitá při obnově kognitivních a motorických funkcí po prodělání onemocnění.

Prevence klíšťové encefalitidy

Nejúčinnější prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. Imunita po očkování je krátkodobá a doporučuje se přeočkování po třech až pěti letech. Zdravotní pojišťovny na vakcínu přispívají různými částkami, pro osoby nad 50 let je očkování zdarma.

Dále je důležité přijímat preventivní opatření proti klíšťatům, jako je nošení dlouhého oblečení, používání repelentů a pravidelná kontrola těla během a po pobytu v přírodě. V případě kousnutí klíštětem je doporučeno jeho okamžité a správné odstranění a sledování možného výskytu symptomů.

Často kladené dotazy

klistova-encefalitida-opakovane

Je možné dostat klíšťovou encefalitidu vícekrát?

Infekce obvykle poskytuje dlouhodobou imunitu, ale výjimečně byly hlášeny případy opakované infekce, zejména u osob s oslabeným imunitním systémem.

ockovani-deti

Je očkování proti klíšťové encefalitidě dostupné a vhodné i pro děti?

Ano, vakcinace je dostupná a považována za bezpečnou a účinnou pro všechny včetně dětí, pro které jsou k dispozici vakcíny s menším množstvím účinné látky.

ockovani-zvirata

Mohou být domácí zvířata očkována proti encefalitidě?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je primárně určeno lidem. Domácí zvířata jsou na nemoc méně citlivá, je však vhodné je i tak proti klíšťatům preventivně chránit pomocí antiparazitik.

kousnuti-klistete

Co dělat, když vás kousne klíště?

Klíště opatrně odstraňte, místo kousnutí vydezinfikujte a sledujte několik dní kvůli možné vyrážce a jiným symptomům, které by mohly naznačovat infekci.

Závěr

Klíšťová encefalitida je vážné onemocnění, které může mít trvalé následky. Efektivní prevence, včetně očkování a ochrany proti klíšťatům, je klíčová pro snížení rizika této nemoci. Informovanost a odpovědné chování v přírodě mohou výrazně snížit šance na infekci.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ec­dc.europa.eu/en/tick-borne-encephalitis/fac­ts/factsheet

https://www.who­.int/health-topics/tick-borne-encephalitis#tab=tab1

https://www.cdc­.gov/tick-borne-encephalitis/in­dex.html

https://www.fhi­.no/en/in/smit­tevernveilede­ren/sykdommer-a-a/tick-borne-encephalitis–tbe-virus-infections/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/tick-borne-encephalitis

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4419­106/

https://www.nzip­.cz/clanek/46-klistova-encefalitida

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/k/klistova-encefalitida/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.