Ječné zrno

Ječné zrno, odborně nazývané hordeolum, je časté oční onemocnění postihující mnohé lidi. Jedná se o akutní hnisavý zánět žlázek očního víčka, nejčastěji způsobený bakterií Staphylococcus aureus. Ačkoli ječné zrno obvykle není vážné, může být bolestivé a nepříjemné.

Co je to ječné zrno

Ječné zrno je červený hrbolek na okraji víčka mezi řasami. Může vypadat podobně jako pupínek a může být citlivý na dotek. Ječné zrno vzniká, když se v folikulu řasy nebo v kůži očních víček zablokuje malá mazová žláza, která produkuje olej, a vyvine se bakteriální infekce. Lékařský termín ječné zrno je hordeolum.

Ječná zrna se mohou vytvořit na horním nebo dolním víčku a také na vnitřní či vnější straně víčka. Nejčastěji jsou postiženy tzv. Meibomovy žlázy.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Vlčí a ječné zrno jsou zástupci zánětů víček, přesněji zánětů mazových žlázek. Odborně je nazýváme hordeolum a chalazion. Vlčí zrno je lokalizováno dále od okraje víčka. Hordeolum je způsobeno infekčním zánětem žlázek mezi řasami. První pomocí jsou studené (na bolest) i teplé obklady (urychlení dozrání), aplikace oční masti Ophtalmo-Septonex, případně návštěva lékaře a terapie lokálními antibiotiky. Vlčí a ječné zrno nikdy nevymačkáváme.“

Příčiny ječného zrna

Ječné zrno je způsobeno bakteriální infekcí v žlázách produkujících olej v očních víčkách. Žlázy, které produkují olej, obklopují víčka a pomáhají vlhčit povrch oka. Chrání oko před tzv. syndromem suchého oka.

Toto onemocnění je velmi běžné a může jím trpět každý. Ale pravděpodobnost, že dostanete ječné zrno, je větší, pokud jste ho již v minulosti měli, či trpíte zánětem víček, máte kožní stavy, jako je akné, růžovka nebo lupy, cukrovku, suchou pokožku, prožíváte hormonální změny.

Podpořit vznik ječného zrna také může nedostatečná hygiena (dotýkání se očí špinavýma rukama nebo používání prošlých kosmetických přípravků), oční make-up (špatně odlíčený nebo kontaminovaný make-up), stres a oslabený imunitní systém, nedostatek spánku.

Je ječné zrno nakažlivé?

Ječné zrno obecně není nakažlivé. Ale malé množství bakterií se může šířit. Proto je důležité, abyste si vždy před kontaktem s ječným zrnem a po něm umývali ruce, abyste zabránili šíření bakterií a neinfikovali si tak i druhé oko.

Symptomy ječného zrna

Lékař obvykle prohlédne oko pomocí štěrbinové lampy a zeptá se vás potíže, které vám ječné zrno vytváří.

Hlavním příznakem je bolestivý červený hrbolek podél okraje víčka u řas. Ten se vyplní hnisem a překryje čepičkou, která později praská.  Další příznaky mohou zahrnovat:

  • otok víčka (někdy celého víčka);
  • výtok z oka;
  • ‚krusta‘ podél očního víčka;
  • citlivost na světlo;
  • bolest;
  • slzení;
  • svědění nebo pocit, že máte něco v oku.

Léčba ječného zrna

Léčba ječného zrna je obvykle jednoduchá a zaměřuje se na zmírnění symptomů a urychlení hojení:

  • Teplé obklady: Přikládání teplých obkladů na postižené víčko několikrát denně pomáhá uvolnit ucpané žlázy a podporuje odtok hnisu.
  • Studené obklady: Pokud je ječné zrno velmi bolestivé, lze užít krátkodobě chladivý obklad k útlumu bolesti. 
  • Hygiena: Udržujte oko v čistotě. Používejte čisté ručníky a vyhýbejte se dotýkání očí špinavýma rukama.
  • Antibiotika: V případě závažné infekce může lékař předepsat antibiotické masti nebo kapky. Lze užít také volně dostupnou mast ophtalmo-septonex k dezinfekci a podpoře hojení.
  • Vyhýbání se make-upu: Během léčby je vhodné vyhýbat se používání očního make-upu, aby se předešlo dalšímu dráždění a kontaminaci.

Domácí podpora léčby

Aplikujte teplé obklady - třikrát až pětkrát denně si na víčko aplikujte teplou utěrku po dobu 10 až 15 minut. Mnoho lidí věří, že použití sáčků zeleného či heřmánkového čaje namočených v teplé vodě jako očních obkladů urychlí hojení, částečně kvůli antibakteriálním vlastnostem čaje. Pravidelně oko čistěte - výtok jemně a šetrně utřete jemným očním hygienickým roztokem.

Co nedělat, pokud máte ječné zrno

Ječné zrno nemačkejte, netřete si oko a omezte doteky očního víčka, nenoste make-up nebo kontaktní čočky.

Závěr

Ačkoli ječné zrno není obvykle vážným zdravotním problémem, může být velmi nepříjemné. Dodržováním základních hygienických pravidel a včasným zahájením léčby však můžete minimalizovat jeho dopad a urychlit hojení. Pokud se příznaky nezlepšují nebo se zhoršují, je vždy dobré vyhledat radu odborníka.

Zdroje

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/17658-stye

https://www.college-optometrists.or­g/clinical-guidance/clinical-management-guidelines/hor­deolum

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/sty/sym­ptoms-causes/syc-20378017

https://www.nzip­.cz/clanek/389-jecne-zrno-hordeolum-a-vlci-zrno-chalazion

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2009/06/14­.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.