Histoplazmóza: komplexní průvodce

Histoplazmóza je infekční onemocnění způsobené vdechnutím spor houby Histoplasma capsulatum. Toto onemocnění je často spojováno s ptačím a netopýřím trusem a je běžné v některých oblastech světa. V tomto článku prozkoumáme, co toto onemocnění zahrnuje, jaké jsou jeho symptomy, možnosti léčby a prevence.

cara

Výskyt histoplazmózy ve světě

Histoplazmóza je rozšířena po celém světě, ale největší prevalence je zaznamenána v oblastech s vlhkým a mírným podnebím, kde se houba Histoplasma capsulatum přirozeně vyskytuje v půdě. Nejvýznamnější endemické oblasti zahrnují údolí řek Mississippi a Ohio v USA, střední a Jižní Ameriku, některé části Afriky, Asie a Austrálie. Ve střední Evropě a v České republice je výskyt této nemoci spíše vzácný.

Přenos a rizikové faktory

Histoplasma capsulatum se přirozeně vyskytuje v půdě, zejména tam, kde je vysoký obsah ptačího nebo netopýřího trusu. Primární cestou přenosu histoplazmózy je inhalace spor, které se dostanou do vzduchu během narušení kontaminované půdy. Někteří lidé jsou k nákaze více náchylní, zejména pak ti, kteří pracují v rizikových povoláních, jako jsou stavební dělníci, zemědělci, archeologové, nebo pracovníci v jeskynních. Roli hrají také osobní faktory, jako je imunosuprese nebo již existující plicní onemocnění, což může zvyšovat riziko vývoje těžší formy histoplazmózy. Mezi rizikové faktory patří rovněž cestování do endemických oblastí. V těchto oblastech mohou být lidé vystaveni houbě častěji, zejména pokud se zapojují do aktivit, které zahrnují kontakt s kontaminovanou půdou nebo trusem. Důležité je také uvědomit si, že histoplazmóza se nešíří z člověka na člověka nebo ze zvířete na člověka.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Histoplazmóza je infekční onemocnění způsobené vdechnutím spor patogenní houby Histoplasma capsulatum. V našich podmínkách je výskyt velmi vzácný. Vyskytuje se především v Severní Americe, ve Střední Americe a Východní Asii. U zdravých jedinců jsou projevy velmi mírné nebo infekce ani nevznikne. Onemocnění je nebezpečné pro osoby s poruchou imunitního systému. Projevy jsou často formou plicní histoplazmózy, jako je zápal plic, horečky, dušnost a kašel. Následná léčba bývá symptomatická a případně se podávají antimykotika.“

Příznaky a diagnostika histoplazmózy

Symptomy histoplazmózy se mohou značně lišit v závislosti na formě onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta. U mnoha lidí může být infekce zcela bez příznaků, zatímco u jiných může dojít k rozvoji závažnějších komplikací. Imunitní systém zdravých lidí si s infekcí rychle poradí, problém je u lidí s těžkými poruchami imunity jako jsou nemocní s AIDS, lidé užívající silná imunosu­presiva apod.

Mezi běžné symptomy patří:

 

Diagnostika histoplazmózy se opírá o kombinaci klinických příznaků, anamnézy pacienta a laboratorních testů, včetně kultivací, serologických testů a PCR testů. V některých případech může být nutné provést i rentgen nebo CT vyšetření hrudníku.

Léčba histoplazmózy

Symptomatická léčba a sledování

U mírnějších případů stačí symptomatická léčba (kašle, bolestí hlavy, horečky apod.) a sledování zdravotního stavu.

Antimykotika

U vážnějších případů přichází na řadu antimykotika jako je itrakonazol nebo amfotericin B. Léčbu zahajte co nejdříve, obzvláště pokud máte oslabený imunitní systém.

Prevence histoplazmózy

Ochranné pomůcky

Při manipulaci v prašném prostředí, zejména v oblastech s vysokým výskytem houby, používejte ochranné pomůcky a obleky.

Přísná hygienická opatření

Pokud se nemůžete aktivitám v blízkosti ptačího či netopýřího trusu úplně vyhnout, dbejte na dodržování přísných hygienických opatření.

Komplikace a dlouhodobé následky

Přestože má většina případů histoplazmózy mírný průběh, někdy může vést i k závažným komplikacím – zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem. Komplikace mohou zahrnovat především roz­šíření infekce do jiných orgánů, jako jsou játra, slezina, kostní dřeň, nebo centrální nervový systém. Dlouhodobé důsledky mohou být vážné, včetně trvalého poškození plic nebo chronické histoplazmózy, která vyžaduje dlouhodobou léčbu antifungálními lé­ky.

Závěr

Histoplazmóza je významným zdravotním problémem hlavně ve vlhkých oblastech s mírným klimatem. Přenášení se skrz půdu a trus ptáků či netopýrů. Není přenositelná ze člověka na člověka, takže v ohrožení jsou pouze lidé, kteří přichází do kontaktu s infikovanou půdou (dělníci, archeologové apod.). Příznaky zahrnují horečku, kašel, zhoršené dýchání, bolesti a únavu, mírnější průběh se léčí pouze symptomaticky. Výzkum a informovanost veřejnosti hrají důležitou roli v boji proti histoplazmóze.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK448185/

https://www.cdc­.gov/fungal/fe­atures/histoplas­mosis.html#:~:tex­t=Histoplasmo­sis%20is%20a%20lun­g%20infection,the­y%20do%20not%20get%20sic­k.

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/his­toplasmosis/sym­ptoms-causes/syc-20373495

https://www.lun­g.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/histoplas­mosis

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.