Plicní a mozková embolie: příznaky, léčba, prevence

Embolus, česky „vmetek“, je ve většině případů krevní sraženina, která se uvolnila z cévy a krevním řečištěm se dostala do nějaké části těla, kde způsobila ucpání. Většinou jsou tou plíce nebo mozek, jedná se tedy o vážný stav vyžadující pohotovost.
 

Obsah

  1. Definice embolie
  2. Typy embolie
  3. Příčiny embolie
  4. Příznaky embolie
  5. Diagnostika embolie
  6. Léčba embolie
  7. Prevence embolie
  8. Komplikace embolie
  9. Závěr
  10. Zdroje
pilulka

Definice embolie

Embolie je stav, kdy se do krevního řečiště zavleče embolus a tím dochází k jeho zúžení. To mívá vážné následky, protože je zamezeno normálnímu průtoku krve do postiženého orgánu nebo tkáně, čímž vzniká ischemie (nedokrvení). Embolem může být krevní sraženina (trombus), vzduchová bublina, tuková buňka nebo jiná cizí látka (např. ulomený katetr).

Nejčastěji se jedná o plicní embolii. Ta bývá převážně způsobena krevní sraženinou, která se uvolní od žilní stěny a skrze srdce se dostane do plicního oběhu. Většinou jí předchází hluboká žilní trombóza.

Typy embolie

Tromby se nejčastěji vyskytují v plicích, můžou ale vzniknout i v mozku (jedna z příčin cévní mozkové příhody) nebo v končetinách.

Rozdělení plicní embolie

Akutní embolie

Dochází k zablokování velké části plic nebo krevního řečiště. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitý zásah lékařů.

Subakutní embolie

Vyvolána několika menšími emboliemi, vzniká během 2–12 týdnů.

Chronická tromboembolická plicní hypertenze (CTEPH)

Vzniká jako důsledek opakovaných plicních embolů. Po odstranění trombů nedojde k uvolnění cév, ale ke změně jejich struktur nebo přichycení trombů ke stěnám cév.

Příčiny embolie

K rozvoji embolie mohou vést různé příčiny a rizikové faktory:
 

  • Genetika: Vrozené poruchy srážlivosti krve – např. Leidenská mutace (zvýšená srážlivost) a mutace genu pro protrombin.
  • Chirurgické výkony: Především ortopedické zákroky a úrazy dolních končetin, převážně zlomeniny.
  • Onkologické onemocnění: Něk­teré studie potvrzují větší riziko výskytu krevních sraženin u onkologických pacientů.
  • Nedostatek pohybu: Nedostatek pohybu a stlačení žil v dolních končetinách, typické například při dlouhém sezení v letadle.
  • Dehydratace
  • Vyšší věk
  • Obezita
  • Vysoký krevní tlak
  • Křečové žily
  • Kouření cigaret
  • Užívání hormonální antikoncepce
pilulka
pilulka

Příznaky embolie

Příznaky embolie závisí na typu a místě zablokované cévy. Obecně platí, že omezený průtok krve vede ke zhoršení funkce orgánů a bolesti v postižené oblasti.
 

  • Plicní embolie se typicky projevuje dušností, zrychleným dýcháním, bolestí na hrudi a vykašláváním krve.
  • Mozková embolie vykazuje typické příznaky pro mrtvici: asymetrie v obličeji (například pokles jednoho koutku), pokles zvednuté paže a náhlé poruchy řeči.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Embolie je stav, kdy dochází k zúžení krevního řečiště, nejčastěji následkem krevní sraženiny – trombu. To má za následek nedokrvení dané oblasti, kterou postižená céva zásobuje, dochází k tzv. ischemii.

Nejčastěji se jedná o plicní embolii. U lehkých forem projevy zahrnují dušnost, bolest na hrudi, dochází k zrychlení srdeční činnosti, u těžkých forem dochází k rychlému úmrtí. Mezi rizikové faktory pro rozvoj embolie patří obezita, vysoký krevní tlak, kouření, genetické faktory (Leidenská mutace), dlouhé cestování či užívání hormonální antikoncepce. Aby se předešlo fatálním následkům, je nutná včasná diagnostika a vhodná léčba."

Diagnostika embolie

Diagnostika embolie zahrnuje několik lékařských testů a vyšetření. Pomocí krevních testů lze detekovat výskyt krevní sraženiny, což se vyžívá především u plicní embolie. Pak se využívají některé ze zobrazovacích vyšetření, které umožňují lékařům prozkoumat místo embolie a stav orgánu, typicky CT, MRI nebo ultrazvuk.

Zajímavým vyšetřením je také angiografie, jež umožňuje zobrazit samotné žíly a tepny. Do cévy se vstříkne kontrastní látka která umožní lékařům vidět zablokovanou oblast na rentgenových snímcích. Tato metoda však není příliš průkazná.

Léčba embolie

Léčba embolie závisí na typu a závažnosti stavu. Zpravidla se podávají dva typy léků. Antikoa­gulancia na „ředění krve" pomáhají zabránit vzniku dalších krevních sraženin, zatímco trombolitika roz­pouští již vzniklé krevní sraženiny.

Vážné případy embolie mohou vyžadovat chirurgický zákrok k odstranění krevní sraženiny. V případě chronické embolie se jedná o jediné řešení.

pilulka
pilulka

Prevence embolie

Prevence embolie zahrnuje různá opatření, především jde o prevenci vzniku krevních sraženin, zejména u osob s rizikovými faktory pro jejich tvorbu. Důležité jsou pravidelné kontroly při potížích s krevním tlakem, cukrovkou, obe­zitou a jinými rizikovými stavy. Při vyšším riziku mohou být předepsány antikoagulační léky.

Každý člověk by pak měl obecně dodržovat zdravý životní styl. Vyvážená strava, pravidelný pohyb a cvičení jsou zásadní v péči o zdraví našeho kardiovaskulárního systému. Naopak škodlivé je v tomto ohledu především kouření, velice nebezpečná je pak jeho kombinace s užíváním hormonální antikoncepce.

Komplikace embolie

Komplikace embolie mohou být vážné a zahrnují trvalé poškození orgánů, mrtvici, srdeční selhání a smrt. Proto je důležité včasné rozpoznání příznaků a přivolání pohotovosti. Včasnou diagnostikou a zahájením léčby lze mnohdy odvrátit trvalé následky.

Závěr

Embolie je vážným zdravotním stavem, který vyžaduje okamžitou léčbu a péči. Prevence krevních sraženin a kontrola rizikových faktorů jsou klíčovými preventivními opatřeními. Při jakýchkoliv pochybách neváhejte kontaktovat svého praktického lékaře nebo specialistu v oblasti cévní chirurgie.

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.i­kem.cz/cs/plic­ni-embolie/a-445/

https://www.kardio-cz.cz/data/uplo­ad/Doporuceni_di­agnostiky_lec­by_a_prevence_plic­ni_embolie_ver­ze_2007.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/931-plicni-embolie

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/embolism

https://www.he­alth.harvard.e­du/diseases-and-conditions/pul­monary-embolism-symptoms-causes-risk-factors-and-treatment

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3665­123/

https://www.hop­kinsmedicine.or­g/health/condi­tions-and-diseases/pulmonary-embolism

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/pul­monary-embolism/symptoms-causes/syc-20354647

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.