Anémie / Chudokrevnost

Anémie, často označovaná i jako chudokrevnost, je stav, kdy z nějakého důvodu v krvi chybí dostatek červených krvinek nebo jejich transportního proteinu hemoglobinu. Následkem toho se zhoršuje efektivita přenosu kyslíku po těle a může tak docházet k pocitům únavy a slabosti, což zhoršuje celkovou kvalitu života.
 

Obsah

  1. Příčiny anémie
  2. Typy anémie
  3. Příznaky anémie
  4. Diagnostika anémie
  5. Léčba anémie
  6. Prevence anémie
  7. Závěr
  8. Zdroje
pilulka
pilulka

Příčiny anémie

Chudokrevnost bývá nejčastěji způsobena následujícími příčinami a rizikovými faktory:
 

  • Nedostatek železa: Nejčastějším typem anémie je anémie způsobená nedostatkem minerálu železa.
  • Vitaminový deficit: Anémii může způsobit také nedostatek některých vitamínů, jako je zejména vitamin B12 a kyselina listová (vitamin B9).
  • Chronická onemocnění: Například chronická ledvinová nedostatečnost, infekční choroby plic, ledvin a močových cest, revmatoidní artritida, nespecifické střevní záněty nebo jiná zánětlivá onemocnění.
  • Poruchy kostní dřeně: Leukemie a tzv. myelodysplastický syndrom (MDS) mohou způsobit anémii tím, že postihují produkci červených krvinek v kostní dřeni.

Typy anémie

Anémii lze klasifikovat podle různých hledisek. Z jistého pohledu napříklaf můžeme vytvořit následující typologii:

  1. anémie z poruchy tvorby červených krvinek
  2. anémie ze zvýšených ztrát červených krvinek
  3. posthemoragické anémie (akutní ztráta krve)

Existuje tedy několik různých typů anémií, které se liší příčinou i následným způsobem léčby. K těm nejběžnějším patří:

Sideropenická anémie

Je způsobena nedostatečným příjmem železa v potravě nebo jeho špatným vstřebáváním.

Megaloblastická anémie

Vzniká v důsledku nedostatku vitaminu B12 nebo kyseliny listové.

Aplastická anémie

Vzácný a vážný stav, kdy kostní dřeň přestane produkovat dostatek krvinek.

Hemolytická anémie

Je způsobena předčasným rozpadem červených krvinek. Buď je následkem vrozených příčin, nebo je získaná během života následkem infekcí nebo různých onemocnění a poruch.

Srpkovitá anémie

Vrozené dědičné onemocnění, tvoří se deformované erytrocyty ve tvaru srpku. Červené krvinky se poté rozpadají, proto se tento typ řadí k hemolytickým anemiím.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Anémie je velmi důležitou jednotkou, protože je nejčastějším hematologickým onemocněním a celkově velmi častým chorobným stavem. Incidence u mužů činí 5–7 %, u žen dokonce 15–20 %. Příčinou mohou být poruchy tvorby červených krvinek, jejich zvýšený rozpad nebo významné ztráty při krvácení. Velmi často také bývá anémie ovlivnitelná stravou.

K typickým projevům patří bledost kůže a sliznic, únava, slabost, tachykardie, dušnost, palpitace, mdloby, závrať. Projevy dušnosti a únavy mohou být i kardiovasku­lárního či plicního původu, proto je třeba využít diagnostických metod (krevního obrazu, stanovení železa) k přesnému stanovení anémie. Vymezení příčiny anémie je důležité pro správnou a cílenou terapii a současně ke snížení možných rizik, které mohou být s daným typem anémie spojeny."

Příznaky anémie

Symptomy chudokrevnosti se mohou lišit v závislosti na typu a závažnosti anémie. Mezi běžné příznaky patří:
 

  • Únava a slabost
  • Bledá nebo žlutá kůže
  • Nesoustředěnost
  • Zrychlený srdeční tep
  • Zadýchávání
  • Motání hlavy, mdloby

Diagnostika anémie

Diagnostika anémie obvykle začíná fyzikálním vyšetřením a podrobnou anamnézou. Základním laboratorním vyšetřením je pak krevní obraz, který změří množství červených krvinek a hemoglobinu v krvi. Užitečný je také test na  počet retikulocytů, který měří množství mladých červených krvinek (bezjaderných) a může poskytnout informace o tom, jak kostní dřeň reaguje na anémii. Pokud má lékař podezření na poruchu produkce krvinek, může doporučit odebrání vzorku kostní dřeně.

Krevní testy na železo mohou určit případný nedostatek železa (stanovení sérového železa, ferritinu a transferinu) způsobující anémii. Testy na vitamin B12 a kyselinu listovou zase pomáhají diagnostikovat tzv. megaloblastovou anémii.

Vyšetření může zahrnovat i další diagnostické testy k odhalení možných chronických onemocnění, které mohou být primární příčinou chudokrevnosti, například testy na hladiny hormonů štítné žlázy, kontrolu ledvin, střevních onemocnění a další.

Léčba anémie

Léčba anémie závisí na jejím typu a příčině, je třeba zde dbát na individuální přístup. Běžné možnosti léčby mohou nicméně zahrnovat:
 

  • Dodání železa: Pro léčbu anémie z nedostatku železa. Léčba bývá dlouhodobá, aby došlo i k doplnění zásob (3–6 měsíců po vymizení anémie).
  • Injekce vitamínu B12 či dodání kyseliny listové: Používají se k léčbě megaloblastové anémie.
  • Léky: Například kortikosteroidy mohou být využity k léčbě některých forem hemolytické anémie.
  • Transfúze krve: Může být nutná v případě velmi závažné anémie.
  • Transplantace kostní dřeně: Může být zvažována pro některé vzácné formy anémie, např. aplastickou anémii.

Prevence anémie

Některým formám anémie nelze zcela předcházet, nicméně dodržování následujících doporučení může výrazně snížit riziko vývoje jistých typů.  V první řadě je třeba jíst potraviny bohaté na železo (hovězí maso, játra, luštěniny), vitamin B12 (maso, mléko, vejce) a kyselinu listovou (zelená listová zelenina, brambory, rajčata, luštěniny). Především vegetariáni a vegani by měli být obezřetní ohledně příjmu železa a vitaminu B12 (ten pochází převážně z živočišných zdrojů), případně mohou zvážit jejich suplementaci.

Také se vyhněte se nadměrné konzumaci potravin a nápojů, které snižují vstřebávání železa, například čaje, kávy a celozrnného pečiva. Zároveň mnoho léčiv ovlivňuje vstřebávání železa, proto při jeho suplementaci vždy upozorněte svého lékaře či lékárníka.

Důležitý je také zdravý životní styl jako takový, tedy i dostatek pravidelného pohybu a odpočinku. Rovněž je zodpovědné docházet na pravidelné lékařské kontroly.

Závěr

Anémie může mít různé příčiny a může ovlivnit životní styl jedince. Je důležité rozpoznat symptomy a konzultovat je se svým lékařem, abyste mohli zahájit odpovídající léčbu. Dodržování doporučení pro prevenci a léčbu anémie může zásadním způsobem zlepšit kvalitu života a celkové zdraví jednotlivce.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/ane­mia/symptoms-causes/syc-20351360

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/3929-anemia

https://www.web­md.com/a-to-z-guides/understan­ding-anemia-basics

https://www.ste­fajir.cz/chudo­krevnost-anemie

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2007/02/02.pdf

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2021/01/02­.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2011/01/08­.pdf

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2007/01/05.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.