Brusinky: podpora proti infekcím

Brusinky, malé, ale významné plody, nejenže oživují talíře svou jasně červenou barvou, ale také jsou pomocníkem u mnoha zdravotních problémů. Brusinky jsou skutečným pokladem v oblasti zdravé výživy, nabízejí mnohem více než jen příjemnou svačinu. Představte si procházku po lesních mýtinkách, kde se třpytí drobné, rudé perly brusinek mezi tmavě zelenými listy. Je to scéna, která potěší nejen oko, ale především močové cesty.

 

Obsah článku

 

 

Výživová hodnota

Brusinky jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek a antioxidantů, které jsou zásadní pro udržení dobrého zdraví. Obsahují vitamín C, který je známý svými posilujícími účinky na imunitní systém, stejně jako vitamín E, který chrání tělo před oxidačním stresem. Dále v nich najdeme vitamíny skupiny B, nezbytné pro správné fungování nervového systému, a řadu minerálních látek jako je vápník, hořčík, železo a draslík, které jsou důležité pro udržení zdravého kostního a svalového systému. Vysoký obsah vlákniny v brusinkách přispívá ke zdraví trávicího traktu.

 

Zdravotní přínosy

  • Prevence infekcí močových cest: Proanthocyanidiny v brusinkách zabraňují přilnutí bakterií ke stěnám močových cest, čímž pomáhají v prevenci infekcí a zánětů.
  • Flavonoidy a polyfenoly v brusinkách napomáhají snižování hladiny cholesterolu.
  • Regulace hladiny glukózy v krvi: Brusinky a brusinkový extrakt mohou přispívat k regulaci hladiny glukózy, zejména při konzumaci s jídly obsahujícími cukry​​.

 

Infekce močových cest

Brusinky jsou široce uznávané pro svou schopnost přispívat k předcházení infekcím močových cest. Klíčovou roli zde hrají proanthocyanidiny, které zabraňují bakteriím, zejména E. coli, přilnout ke stěnám močového traktu. Tímto způsobem pomáhají snižovat riziko vzniku těchto nepříjemných a často se opakujících infekcí. Pravidelná konzumace brusinkové šťávy nebo doplňků stravy obsahujících brusinky může být účinnou preventivní strategií, zejména pro osoby, které trpí častými infekcemi močových cest.

Co k tématu říká odborník Ing. Kateřina Jakešová?

Nejznámější a vědecky podložený účinek brusinek je prevence a boj proti onemocnění močových cest. Pokud chceme udržet naše močové cesty v plné kondici, je vhodné konzumovat alespoň jednu plnou hrst brusinek denně, abychom dosáhli preventivních výsledků. Výbornou alternativou je také brusinková šťáva.

 

Závěr

Brusinky, malé, ale výkonné plody jsou skutečným darem přírody, který přináší mnoho zdravotních výhod, hlavně v prevenci zánětu močových cest. Ať už je konzumujete pro podporu zdraví nebo pro potěšení z jejich chuti, brusinky jsou výživným a chutným doplňkem každého jídelníčku. 

 

Zdroje

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/37947276/

https://www.web­md.com/food-recipes/health-benefits-cranberries

https://apjcn­.nhri.org.tw/ser­ver/APJCN/14/2/120­.pdf

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora