Nevolnost a pocit na zvracení

Nevolnost, známá také jako nauzea, je nepříjemný pocit, který obvykle doprovází závratě a nutkání na zvracení. Běžně se projevuje po podráždění žaludku, ale za vznik mohou být zodpovědné i jiné příčiny.


Obsah článku

 

Příčiny nevolnosti

Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit nevolnost. Nejčastějšími příčinami jsou infekce nebo virová onemocnění, léky nebo léčba – například che­moterapie, tě­hotenstvístresm­igréna, otrava jídlem, střevní obstrukce, ces­tovatelská kinetóza, vertigo (závrať).

 

Symptomy a související problémy

Kromě pocitu nutkání na zvracení, může být nevolnost spojena s několika dalšími symptomy, jako jsou:

  • bolest v břiše,
  • slabost,
  • bledost,
  • pokles krevního tlaku,
  • průjem,
  • závrať,
  • horečka.

 

Diagnostika nevolnosti

Diagnostika nevolnosti začíná fyzickým vyšetřením a anamnézou pacienta. Lékař může rovněž doporučit laboratorní testy, rentgenové vyšetření nebo jiné diagnostické postupy.

 

Léčba nevolnosti

Léčba nevolnosti závisí na její příčině. Běžné metody léčby zahrnují:

 

Prevence nevolnosti

Některé formy nevolnosti mohou být předcházeny dodržováním několika preventivních opatření, například:

  • pravidelným mytím rukou,
  • vyvarováním se potravin, které mohou způsobit otravu jídlem,
  • dodržování doporučeného dávkování léků.

 

Domácí léčba a doporučení

Zvracení způsobuje ztrátu tekutin a důležitých minerálů, jako je sodík a draslík. Tato situace může ohrozit hydrataci organismu, zejména u malých dětí a starších pacientů.

 

Rehydratace a změna stravy

K tomu, aby se situace zlepšila, je nezbytná rehydratace, což zahrnuje doplnění tekutin a minerálů, a také změnu stravy na měkčí variantu. Pro rychlou rehydrataci se využívají rehydratační roztoky, známé také jako ORS (Oral Rehydration Solution). Tyto roztoky nejenže obnovují tekutiny, ale také důležité minerály v těle. Důležité je, aby podávané tekutiny měly mírnou nebo pokojovou teplotu, protože příliš teplé nápoje mohou dráždit žaludek a vyvolat další zvracení. Tekutiny by měly být podávány v menších porcích, ale častěji, což napomáhá minimalizovat další nevolnost.  V počátcích podávejte vychlazené tekutiny po lžičkách cca každých 10 minut.

 

Volně prodejné léky a alternativní možnosti

Volně prodejné léky proti zvracení jsou nejefektivnější zejména v případě cestovní nevolnosti.

 

1) Léky proti nevolnosti

Tyto léky jsou dostupné ve formě tablet nebo žvýkaček, jako jsou například Kinedryl nebo Travel-Gum, přičemž je vhodné je podat přibližně hodinu před cestou. Vyznačující se i tlumivým účinkem, což je mnohdy výhodou, protože mohou pomoci potlačit pocit nevolnosti.

 

2) Přírodní alternativy

Kromě léků existují i přírodní způsoby, které mohou pomoci zmírnit nevolnost. Zvláště u těhotných žen trpících ranními nevolnostmi je zázvor tradiční volbou díky jeho schopnosti zklidnit žaludeční sliznici. Zázvor můžete nalézt ve formě bonbónů, lízátek nebo čajů.

 

3) Homeopatické přípravky

Homeopatické přípravky jsou další alternativou pro ty, kteří preferují přírodní léčbu. Existuje několik homeopatických produktů, které byly používány k léčbě nevolnosti a zvracení.

 

Závěr

Nevolnost je nepříjemný pocit, který může být způsoben širokou škálou příčin. Pokud trpíte chronickou nevolností, měli byste se poradit s lékařem, aby bylo možné určit příčinu a zahájit vhodnou léčbu.

 

Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/616-zazvor

https://www.nzip­.cz/clanek/1144-sodik-a-chlorid

https://www.nzip­.cz/clanek/1145-draslik

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/nausea/ba­sics/definiti­on/sym-20050736

Co k tématu říká náš odborník?

„K doplňování tekutin během nevolnosti doporučuji podávat ledovou neperlivou minerálku a také rehydratační roztok. Rehydratační roztok má slanou chuť, a proto ho malým dětem přidejte do ovocného čaje nebo mírně nařeďte s ovocnou šťávou. Množství podávaného rehydratačního roztoku by mělo být přizpůsobeno hmotnosti nemocného. Pokud nemáte rehydratační roztok k dispozici, alternativou je čaj z neperlivé minerálky, do kterého přidejte trochu přírodního hroznového cukru – Glukopuru. Nedoporučuji podávat kohoutkovou vodu, která v případě nevolnosti nedoplňuje minerály v organismu, což může vést k negativnímu ovlivnění funkce nervové soustavy."

 

– Mgr. Dominika Zourková

 

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.

Všechny články od autora